به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، حجت‌الاسلام علی محمدی هوشیار، نویسندۀ کتاب «دکان‌های کاغذی» در نشست «بررسی جریان‌شناسی مدعیان دروغین مهدویت» که توسط انتشارات کتاب جمکران در سالن یاس سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد؛ گفت: پیدایش ادعای‌های مهدویت، علل‌های زیادی دارد از جمله مسائل سیاسی و مالی.

وی ادامه داد: مهمترین دلیل پیدایش این ادعاها زمینه‌های فرهنگی، بحران‌های اجتماعی و فضای تعجیل‌گرایی هستند که بسیار در این زمینه اهمیت دارند.

محمدی هوشیار دربارۀ زمینه‌های فرهنگی گفت: وقتی منبری‌ها برای اثبات حرف‌های خود به خواب‌ها رجوع می‌کنند، مردم عادی که از منابع دینی بی‌خبرند، خیالات، خواب‌ها  و وهم‌های افراد را باور می‌کنند. در نتیجه، افراد سودجو با استفاده از این موضوع شروع به داستان‌سرایی و خیال‌پردازی دربارۀ دیدن حضرت مهدی(عج) در خواب و… می‌کنند که باعث سوءاستفاده می‌شود.

وی افزود: باید با به وجود آوردن فضای تعقل در بین مردم، خیالات و توهم دربارۀ این مسائل را از بین برد.

این نویسنده با اشاره به بحران‌های اجتماعی گفت: عواملی مانند جنگ، فقر، ظلم و ستم حکومت‌هاو … باعث می‌شود مردم مستضعف و کم‌اطلاع، به دنبال منجی و رهایی‌دهنده‌ای باشند که شرایط موجود را بهبود ببخشد. این‌ها باعث می‌شود افرادی با سوءاستفاده از این شرایط ادعاهای مهدویت را مطرح کنند.

حجت‌الاسلام علی محمدی هوشیار با اشاره به ماجرای زیدبن‌علی، دربارۀ فضای تعجیل‌گرایی تشریح کرد: افراد سودجو به آیه‌ای دربارۀ حضرت یوسف(ع) استناد می‌کنند که می‌فرماید به دنبال یوسف(ع) بگردید؛ اما مردم می‌گویند زمان انتظار تمام شده است و باید به دنبال منجی خود بگردیم. درحالی که قرآن می‌فرماید شما منتظر باشید و دعای فرج بخوانید ما خودمان به موقع به شما سر می‌زنیم.

نویسندۀ کتاب «دکان‌های کاغذی» ابزارهای تبلیغاتی مدعیان مهدویت را اینگونه برشمرد: القا کردن به مردم که آخرالزمان فرا رسیده است و یا بسیار نزدیک است، دادن وعده‌های دروغین به مردم و اینکه زمین را بعد از ظهور پر از عدل و داد می‌کنیم، تخریب جایگاه علما و ناکارآمدن جلوه دادن فقه و اعلام برتری علم نسبت به علما و فقه.

محمدی هوشیار علاوه بر ذکر ابزارهای تبلیغاتی فوق، ادامه داد: تکفیری بودن مخالفان و ترساندن مردم از عذاب‌های الهی، صدور فتواهای جدید نیز از ابزارهای تبلیغ این افراد محسوب می‌شوند.

حجت‌الاسلام علی محمدی هوشیار دربارۀ زمان ظهور گفت: در روایات آمده است که ظهور در آخرالزمان اتفاق می‌افتد که از بعثت پیامبر(ص) تا قیامت آخرالزمان است و اینکه ما به آخرالزمان نزدیک شده‌ایم، دروغ است؛ چون ما در این ایام قرار داریم.

وی در پایان افزود: ظهور امام زمان(عج) نیازی به زمینه‌سازی ندارد و یک دفعه و بدون اطلاع کسی روی می‌دهد.