به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، چاپ نخست کتاب «خاتم عشق» تألیف سید مجید پورطباطبایی که سیر تطور آرای خاورشناسان و غربیان درباره پیامبر اعظم(ص) را بررسی می‌کند، از سوی انتشارات سروش منتشر وارد بازار نشر شد.

دوران نوزایی اندیشه در غرب عصر شکوفایی فرهنگ و تمدن آن دیار است. با ورود غربیان به سرزمین‌های دیگر، از جمله مشرق زمین، گروهی از اندیشمندان به شناخت فرهنگ شرقیان همت گماشتند. دستاورد این کوشش دانشی فربه به‌نام «خاورشناسی» شد.

اولین خاورشناسان با برخورداری از پیش‌فرض‌های خاص گزارش‌های معوج و کم‌وبیش تهی از مایه عرضه کردند. گروهی از مأموران اندیشمند به‌ویژه در قرن ۱۹ مطالعات صادقانه‌تری داشتند، و مساعی دهه‌های اخیر دستاوردهای قابل اعتناتری داشته است.

مؤلف این اثر کوشیده است با مطالعه هر آنچه از قلم خاورشناسان و متفکران غربی درباره حیات رسول ‌اعظم(ص) به طبع رسیده و به فارسی برگردانده شده و پاره‌ای از آنچه ترجمه نشده اما به‌ نقل از نوشته‌های دیگر محققان در دسترس بوده مرور کاملی بر روند تحول دیدگاه‌ها داشته باشد و در موارد لازم نقد مستدل کند و مجموعه‌ای جامع و مفید به خواننده فارسی‌زبان عرضه بدارد.

یکی از نکات قابل تأمل «خاتم عشق» این است که با سه کتاب دیگر به نام‌های دوران اول زندگی حضرت رسالت(ص): از تولد تا هجرت، دوران آخر زندگی رسول الله: از هجرت تا غدیر و فقدان حضرت رسالت (ص): جانشینی و رحلت، دنبال خواهد شد.

این اثر در سه بخش نوشته شده است. بخش اول خاورشناسی، دوره های خاورشناسی و روش‌های خاورشناسان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش دوم کتاب با عنوان تطور آرای خاورشناسان و غربیان درباره پیامبر اعظم(ص) تا پایان قرن نوزدهم میلادی نگاشته شده که در آن پیشینه مطالعات غربیان درباره رسول خدا (ص)تصویر رسول الله (ص) در قرون وسطا، محمد (ص) در اروپای پس ار رنسانس، ذهنیت اندیشه‌گران قرن نوزدهم میلادی درباره رسول الله(ص) و غیره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در نهایت بخش سوم کتاب از تکریم تا تحریف آشکار؛ محمد (ص) در قرن بیستم میلادی سخن گفته و آراء اندیشمندان و خاورشناسان این دوره را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.

چاپ نخست کتاب «خاتم عشق» در ۱۴۰۰ صفحه از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.