به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، نشست خبری هفتمین جشنواره کتابخانه رضوی صبح امروز با حضور محمد اللهیاری معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه های نهاد کتابخانه‌های عمومی در ستاد این مرکز برگزار شد. اللهیاری در این نشست در سخنانی با اشاره به این جشنواره گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از برنامه‌های دهه کرامت است که توسط بنیاد علمی فرهنگی و بین المللی امام رضا و وزارت ارشاد برگزار می‌شود. تاکنون ۵ دوره مسابقه کتابخوانی را یکی از ادارات کل وزارت ارشاد در یکی از استانهای کشور برگزار کرده است. در دوره پنجم ۲۵ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند و پس از آن بنیاد فرهنگی امام رضا پیشنهاد کرد که نهاد کتابخانه های عمومی با توجه به مجموعه تحت پوشش خود و ضریب نفوذی که به واسطه کتابخانه های عمومی در ارتباط با مردم دارد مسابقه را برگزار کند.

وی افزود: سال گذشته برای برگزاری ششمین دوره مسابقه اتاق فکر جشنواره تشکیل شد و برای سال اول میزان مشارکت از تصور ما خارج بود چرا که ۲۳۵ هزار نفر در مسابقه شرکت کردند. برای اینکه در دوره هفتم فعالیت پربارتری داشته باشیم اتاق فکر در شهریورماه آسیب‌شناسی دوره ششم را برگزار کرد و نهایتاً مصوب شد که در انتخاب منابع دوره هفتم دقت نظر بیشتری شود لذا کارگروه انتخاب منابع شکل گرفت و ۷۳ عنوان کتاب در مرحله اول انتخاب شد.

اللهیاری تصریح کرد: همچنین برای نخستین بار قرار شد تا برای حضرت معصومه(س) و حضرت احمد بن موسی (ع) نیز دو کتاب انتخاب شود. در مجموع کارگروه از بین ۷۳ عنوان کتاب پس از بررسی به ۲۳ عنوان رسید که این ۲۳ عنوان با تاق فکر جشنواره معرفی شد اعضای اتاق فکر نیز نهایتا ۶ عنوان را به عنوان منابع جشنواره انتخاب کردند.

وی به عناوین این کتابها اشاره کرد و گفت: «۱۰ قصه از امام رضا(ع)» نوشته مژگان شیخی از انتشارات قدیانی برای مخاطب کودک که شامل سنین ۴تا۶ سال، ۷ تا۹ سال و ۱۰ تا ۱۱ سال است. «ماه غریب من» نوشته مجید ملامحمدی،‌ مهارتهای زندگی در سیره رضوی، امام رضا و زندگی، ماه غریب من، «چلچراغ شیراز» و «بانوی  ملکوت» از منابع این دوره هستند.

اللهیاری گفت: پس از گفت‌وگو با ناشران قرار شد علاوه بر چاپ کتابها به سفارش نهاد کتابهای گویا نیز منتشر شود. بنابراین دو کتاب «۱۰ قطه از امام رضا(ع)» و «ماه غریب من» به صورت گویا تولید شد. علاوه بر آن «۱۰ قصه از امام رضا(ع)»، «ماه قریب من» و «بانوی ملکوت» نیز به صورت بریل برای استفاده از روشندلان تولید شد.

معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه های نهاد کتابخانه‌های عمومی همچنین با اشاره به شیوه طراحی سوالات این جشنواره گفت: با توجه به اینکه در برخیم سابقات مجموعه سوالاتی که طراحی می‌شود با آفت‌هایی همراه است و اغلب دیده می‌شود که یک نفر کتاب را می‌خواند و به جای چند نفر در مسابقه شرکت می‌کند ما تلاش کردیم تا سطح سوالات از استاندارد خوبی برخوردار باشد بنابراین چند مجموعه طراحی سوال از جمله سازمان سنجش و سایر موسسات علمی کمک خواستیم. این مؤسسات از هر کدام از منابع معرفی شده ۸۰ سوال طرح کرد که در چهار گروه بیست‌تایی جانمایی شده است. در مجموع ۴۰۰ سوال طراحی شد و پاسخنامه ها استانداردسازی شد. افراد با کد ملی تنها یک‌بار می‌توانند در مسابقه شرکت کنند.

وی با اشاره به شیوه حضور کودکان در مسابقه نیز گفت: برای منابع حوزه کودک قرار شده است که کتاب توسط والدین و یا کتابدار برای کودکان خوانده شود و سپس کودک براساس برداشت‌های خود اقدام به تصویرگری و نقاشی کند. شکل دیگر این است که پس از شنیدن داستان از کودک یک ویدیو کوتاه فراهم شود که در آن کودک بازبان خود به شرح داستان بپردازد.

اللهیاری از کددهی به دستگاه‌های شرکت کننده در جشنواره برای نخستین‌بار خبر داد و گفت: این امکان فراهم شده است که مشخص کنیم چه تعداد از افراد از کدام شهر و از کدام دستگاه اداری شرکت کرده‌اند. در مجموع ۳۱۹ دستگاه برای شرکت در جشنواره از ما کد گرفتند.

وی به طراحی برگه های نقاشی و تصویرگری منابع کودک از سوی موسسه آینده سازان اشاره کرد و گفت: برای طراحی سوالات نیز تلاش شد سوالات بازیابی اطلاعات صحیح متن، استنباط مستقیم، تلفیق ایده‌ها، ماحصل بررسی و ارزیابی متن و … باشد بنابراین سطح سوالات نسبت به دوره گذشته سخت‌تر شد. همچنین در استانها به حکم دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی مدیران کل نهاد بعنوان دبیران جشنواره‌ها در استانها منصوب شدند.

بخش دیگری از سخنان اللهیاری به بخش بین الملل جشنواره اختصاص داشت که او از مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعه المصطفی (ص) العالمیه خبر داد و گفت: اتباع غیرایرانی ساکن در ایران و ایرانیان خارج از کشور و شیعیان جهان اسلام حضور خوبی در این جشنواره داشتند از مجموع از ۳۵ ملیت در جشنواره شرکت کردند.

اللهیاری در ادامه سخنان خود از برگزاری اختتامیه ملی جشنواره کتابخوانی رضوی پیش از میلاد امام رضا و در دهه کرامت خبر داد و گفت: ماناچاریم نیز اختتامیه استانی را برگزار کنیم.

وی همچنین با اشاره به مشارکت در جشنواره گفت» امسال کتابها به تعدادی چاپ شد که درهر کتابخانه دو نسخه وجود داشته باشد تا شرکت کنندگان بتوانند آنها را به امانت بگیرند اینگونه نبود که برای هر شرکت کننده یک کتاب مجزا منتشر شود در مجموع باید بگویم مشارکت در هفتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی ۶۳۱ هزار و ۵۲۶ نفر شرکت کردند که ۴۳۱ هزار و ۸۸۵ نفر به صورت فردی و ۶۱ هزار و ۸۳۸ نفر به صورت خانوادگی حضور داشتند. همچنین ۵۰۰ نفر در پویش کتابخوان مجازی ما شرکت کردند. حضور کودکان نیز در جشنواره قابل توجه بود سال گذشته ۵۰ هزار کودک و امسال ۱۳۷ هزار و ۴۰۳ کودک در مسابقه حضور داشتند.

معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه های نهاد کتابخانه‌های عمومی  تصریح کرد: ۶۳ درصد از منابع مکتوب و ۳۷ درصد از منابع الکترونیک استفاده کردند حضور کتابداران نهاد نیز پررنگ بوده و در مجموع ۳ هزار و ۶۰۳ کتابدار در جشنواره شرکت داشتند. از ۴۲۹ شهرستان کشور ۴۲۷ شهرستان نیز حضور داشتند. از ۳۱۹ دستگاه حاضر در این دوره ۱۹۶ دولتی و خدماتی و ۹۳ دستگاه علمی و فرهنگی بودند. ۱۹ دستگاه نظامی، هشت مجموعه اقتصادی و ۳ مجموعه مردم نهاد نیز در مسابقه شرکت داشتند. امسال نسبت به سال گذشته ۲٫۷ درصد رشد داشتیم. مشارکت مردم در بخش مکتوب ۳٫۲ و در بخش الکترونیک دو برابر شده بود. کل جشنواره نسبت به سال گذشته نیز ۲٫۶ درصد رشد داشته است.

اللهیاری ادامه داد: بیشترین آمار مطالعه منابع نیز به کتاب مهارتهای زندگی در سیره رضوی، با ۹۶ هزار نفر، امام رضا و زندگی ۱۱۶ هزار نفر، ماه غریب من ۷۹ هزار نفر، بانوی ملکوت ۹۶ هزار نفر، چلچراغ ۸۳ هزار نفر بوده است.

هادی ناصری مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز در سخنانی با اشاره به تبلیغات و اطلاع رسانی این دوره جشنواره گفت:  فعالیت های اطلاع رسانی و روابط عمومی این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی به طور رسمی از اسفندماه سال ۹۵ آغاز شد و تا پس از اختتامیه ادامه خواهد داشت. در این زمینه تمرکزمان در تولید محتوا و انعکاس آن در رسانه ها و فضای مجازی بود.در این دوره جشنواره بیش از ۲۰۰ گزارش و خبر در پایگاه نهاد کتابخانه ها تولید و منتشر شد. همچنین بیش از ۴۰ عنوان مصاحبه، گفتگو و یادداشت از چهره های مختلف درباره جشنواره منتشر گردید. در پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه ها بیشترین بازدید از خبرهای حوزه کودک و نوجوان بود و در مجموع بیش از ۳۳ هزار بازدید از محتواهای تولید شده در هفتمین جشنواره رضوی ثبت شد.

ناصری افزود: در مجموع در پویش کتابخانه مرکزی دو میلیون آمار بازدید ثبت شده است. در زمینه تبلیغات محلی و محیطی هم کارهایی انجام شد و با همکاری رسانه ملی در چند نوبت پخش تیزر و زیرنویش درباره جشنواره داشتیم که در مجموع همه این عوامل موجب رشد مشارکت‌ها در دوره هفتم جشنواره شد.

بخش دیگر این نشست به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت که اللهیاری در پاسخ به پرسشی درباره بودجه این جشنواره گفت: هم در دوره ششم و هم در دوره هفتم معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، این هماهنگی و مشارکت را با نهاد داشته که کتابهایی که ناشران برای جشنواره چاپ می‌کنند را با تخفیف خریداری کنند. چون نهاد هیچ فعالیتی در زمینه چاپ کتابهای منبع این جشنواره ندارد و سه سال است که هیچ دخل و تصرفی در زمینه نشر نداشته است.  بنیاد  علمی و فرهنگی امام رضا(ع) نیز بودجه‌ای را به دستگاه های شرکت کننده در جشنواره اختصاص می‌دهد که هزینه آن چندان نیست.

وی با اشاره به مشارکت بسیار در این دوره جشنواره و به تبع آن افزایش تعداد جایزه بگیرها گفت:‌ جایزه بزرگسالان فقط ۱۰۰ هزارتومان است، در جلسه معاونان و وزیر ارشاد که هفته گذشته برگزار شد و آقای مختارپور نیز حضور داشت‌، درخواست افزایش میزان جوایز ارائه شد که وزیر ارشاد نیز دستگاه های ذیربط را مکلف به حمایت از جشنواره و افزایش میزان جایزه کرد.آستان قدس هم قرار است از برگزیدگان حمایت به عمل بیاورد.