به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از فارس، چاپ نخست کتاب «لبنان قبل و بعد از ۳۳ روز» تألیف سعید ابوطالب از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

لبنان یکی از کوچک‌ترین کشورهای دنیا واقع در غرب آسیا و خاورمیانه است، و در مقیاس تاریخ سیاسی جهان، کشور جوانی است، اما اهمیت تاریخی، نحوۀ شکل‌گیری جایگاه جغرافیایی، و ترکیب جمعیتی آن به‌گونه‌ای است که این کشور را در کانون توجه سیاستمداران و قدرت‌های نظامی و اقتصادی منطقه و جهان قرار داده است.

مؤلف کتاب که از مستندسازان کشورمان است در پی معرفی این کشور دوست، در بحبوحۀ جنگ معروف سی‌وسه روزۀ اسرائیل با لبنان و در ایامی پس از آن، با بیش از ۴۰ تن از شخصیت‌های تأثیرگذار در جریانات سیاسی این کشور از نزدیک ملاقات و گفتگو کرده و مجموعۀ اطلاعاتی مفیدی در قالب این کتاب فراهم آورده که ضمن اینکه برای خوانندۀ عام جذاب و مفید است برای دانشجویان و محققان رشته های علوم سیاسی، مطالعات جهان، روابط بین الملل، و یا فعالان عرصه بیداری اسلامی به‌عنوان منبعی پژوهشی استنادپذیر است.

کتاب حاضر دو ویژگی قابل توجه دارد: اولا، اطلاعات گسترده و ارزشمندی از تاریخ لبنان و پیشینه سیاسی این کشور تا تحولات دهه های اخیر را به شکل جامع و خلاصه در متن کتاب گردآورده است، و ثانیا حقایقی انحصاری و دست اول را در خلال گفت و گوهای اختصاصی خود با مهم ترین چهره های سیاسی لبنان به خواننده ارائه می کند و این همه را با نثری روان و خواندنی به مخاطب عرضه می دارد.

این اثر در شش فصل با عناوین ساختار قدرت سیاسی لبنان، لبنان بعد از پیمان طائف، دگرگونی‌های لبنان در آغاز قرن ۲۱، جنگ سی و سه روزه، لبنان پس از سی و سه روز و لبنان آینده به نگارش درآمده است.

چاپ نخست کتاب «لبنان قبل و بعد از ۳۳ روز» در ۲۲۰ صفحه از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان به مباحث سیاسی و منطقه‌ای قرار گرفت.