به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه گفت: در این بازه زمانی هشت ماهه که به انتشارات سوره مهر آمدم، دومین باری است که با اهالی رسانه نشست داریم. سوره مهر به عنوان ناشر برتر در حوزه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس این سال‌ها فعالیت کرده است. سوره مهر ناشر تخصصی حوزه هنری محسوب می‌شود. سوره مهر تلاش می کند، محتواهایی که در حوزه هنری تولید می شود را با راهکارهای متعدد منتشر کند و با شیوه‌های مختلف به دست مخاطبان اصلی برساند.

قره‌داغی افزود: در بازه زمانی نمایشگاه بین المللی کتاب از سال ۹۵ تا ۹۶ انتشارات سوره مهر ۲۱۴ عنوان کتاب جدید را منتشر کرد. این روند ادامه داشت تا به امروز که ۸۰ عنوان کتاب به تعداد قبلی اضافه شد. بدین ترتیب بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب چاپ اول هستند. ۶۶ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان در این فاصله یک ساله عرضه شده است. این کارها، کتاب‌های ارزشمندی هستند که به تولید رسیدند. سوره مهر تلاش می‌کند کتاب‌ها را به نحو احسن تولید و عرضه کند. برای اطلاع‌رسانی مناسب و در جریان قرار دادن مخاطبان، کمک اهالی رسانه ناگزیر است. قطعا اهالی رسانه می‌توانند با مطالعه و نقد و بررسی کتاب‌ها، آنها را به عموم مردم معرفی کنند.

وی با اشاره به اینکه بعد از نمایشگاه بین المللی کتاب برای چند کتاب مهم مراسم رونمایی گرفتیم، بیان کرد: کتاب روزهای بی آینه خاطرات خانم لشکری مرتبط با سال‌های اسارت آزاده سرافراز، حسین لشکری است که چندی پیش برای این کتاب مراسم رونمایی گرفتیم. قبل از رونمایی ۲ چاپ این کتاب عرضه شده بود و بعد از رونمایی، ۲ چاپ دیگر از این کتاب تولید و عرضه شد. کمپینی برای هفته دفاع مقدس تدارک دیده شده است که در این شکل هم، کتاب روزهای بی‌ آینه مورد توجه قرار گرفت.

مدیرعامل انتشارات سوره مهر تصریح کرد: کتاب مهم دیگر خاطرات ماموستا ملاقادر قادری، امام جمعه فعلی شهرستان پاوه است که چندی پیش با حضور مردم این شهر رونمایی شد. ایشان بیش از ۳۰ سال و اندی است که در آن منطقه مشغول کار هستند. این کتاب ارزشمند، شیرین و قابل مطالعه است که مورد استقبال واقع شد. در این هفته کتاب‌های مهم دیگر را با همکاری سایر سازمان‌ها رونمایی می‌کنیم. خاطرات مسجد جزایری اهواز هم رونمایی می‌شود. مجموعه ۴ جلدی با موضوع دفاع مقدس برای کودک و نوجوان اثر مرتضی سرهنگی به چاپ رسید و از امروز روانه بازار می‌شود. چاپ جدید کتاب پنجره‌های تشنه همزمان با ماه محرم با شکل جدید و تیراژ بالاتری عرضه می‌شود.

وی در مورد بخش الکترونیک انتشارات سوره مهر خاطرنشان کرد: در شش ماه گذشته بخش الکترونیک سوره مهر به طور جدی فعال شده است و کتاب گویا و صوتی که این روزها مورد توجه است را تولید می‌کنند. این بخش اخیرا هفت عنوان کتاب جدید را تولید کرده است. کتاب های مهمی که رونمایی می کنیم، نسخه الکترونیک آنها را در وب سایت سوره مهر قرار می دهیم.

قره‌داغی با اشاره به کمپین سوره مهر یادآور شد: کمپین سوره مهر با عنوان «هشت سال، هشت کتاب و هشت روایت» به مناسبت هفته دفاع مقدس شکل گرفته است. در روایت های مختلف از دفاع مقدس، هشت کتاب انتخاب شد که شش کتاب در بخش بزرگسال و دو کتاب در بخش کودک و نوجوان است. این کتاب ها با هماهنگی صورت گرفته با کتابفروشی ها با تخفیف ۲۰ درصدی عرضه می شود. ۲ روز است که از تشکیل این کمپین می گذرد و استقبال خوبی صورت گرفته است.

مدیرعامل انتشارات سوره مهر عنوان کرد: به جز حوزه هنری بسیاری از سازمان ها در بخش خاطره نگاری کارهای جدی انجام دادند که شاید اقبال به آنها همچون کتاب های سوره مهر نبوده است. دلیل این امر توجه ویژه حوزه هنری به ادبیات این گونه کتاب هاست. این کتاب ها فقط بیان خاطره نیست بلکه روایت های داستانی است که کتاب را شکل داده است. به عنوان مثال برای تهیه و انتشار کتاب نامه‌رسان خاطرات محمود منصوری زمان زیادی صرف شد. محمود منصوری شهروند ایلامی است که سالها در شهر بغداد کار می کرد و منطقه عراق را خوب می شناخت. منصوری بعد از جنگ در صف رزمندگان قرار می گیرد و اسیر می شود. موضوع خاطرات ایشان ۴ سال پیش مطرح شد. مصاحبه ای با ایشان به زبان کردی صورت گرفت که سپس به فارسی برگردان شد. مصاحبه ها پیاده شدند. کتاب بازنویسی شد و برایش خط سیر داستانی انتخاب شد. مصاحبه تکمیلی صورت گرفت و بدین ترتیب سه سال صرف شد تا کتاب نامه‌رسان چاپ شود. کتاب حتما باید ارزش ادبی داشته باشد تا مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

وی با بیان اینکه حوزه هنری برای کودکان و نوجوانان نیز اهمیت قایل است، گفت: ۴ سال قبل حوزه هنری کودک و نوجوان تاسیس شد. سیدصادق رضایی، مدیر اسبق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیر فعلی حوزه هنری کودک و نوجوان است. در این سال ها انیمیشن شکرستان تولید شد و سپس محصولات فرهنگی از روی این انیمیشن به بازار عرضه شد. به عنوان مثال عکس شخصیت های شکرستان روی دفاتر قرار گرفت و عروسک های این شخصیت ها تولید شدند. نقد ادبیات کودک و نوجوان در حوزه هنری در سال های اخیر جدی تر شد و کتاب های کودکان و نوجوان مورد توجه واقع شدند. روزی که بنده به سوره مهر آمدم، ۱۵۰ عنوان کتاب آماده چاپ بود و بیش از ۵۰ عنوان کتاب نیز مربوط به این ایام است. تولید خوب و متناسب برای کودکان و نوجوانان را مورد توجه قرار دادیم. البته نهادهایی که با کودکان و نوجوانان سروکار دارند باید برای کتابخوان کردن این گروه تلاش کنند.

قره‌داغی در ادامه از آغاز کمپین «هشت سال، هشت کتاب، هشت روایت» به‌مناسبت هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: این کمپین در دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان برگزار می‌شود؛ به همین منظور ۶ عنوان کتاب برای بخش بزرگسال و دو کتاب برای بخش کودک و نوجوان در نظر گرفته شده است. کتاب‌های «روزهای بی‌آینه»، «کوچه نقاش‌ها»، «وقتی مهتاب گم شد»، «مهمان صخره‌ها»، «پنهان زیر باران»، «رفاقت به سبک تانک»، «بچه‌های کوهستان» و «پایی که جا ماند» با تخفیف ۳۰ درصدی در کتابفروشی‌های سوره مهر و تخفیف ۲۰ درصدی در سایر کتابفروشی‌های منتخب عرضه خواهد شد.

مدیر انتشارات سوره مهر با بیان اینکه این کمپین تا پایان هفته دفاع مقدس ادامه خواهد داشت، افزود: در دو روزی که کمپین آغاز شده دو کتاب روزهای بی‌آینه و پایی که جا ماند، بیشترین استقبال را داشت و به چاپ جدید رسیدند.

به گفته وی، دیگر آثار سوره مهر نیز در این مدت با تخفیف ۱۵ درصد عرضه خواهد شد.