به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، چاپ سوم کتاب «زندگی زیباست» روایتی از حیات شهید سیدمرتضی آوینی از سوی دفتر نشر معارف روانه بازار کتاب شد.

کتاب «زندگی زیباست؛ روایتی از حیات شهید سید مرتضی آوینی» که مفصل ترین کتاب درباره حیات شهید آوینی است با روایتی مستند و داستانی، با استفاده از خاطرات و گفت‌وگوهای غالب افرادی که با این اندیشمند و هنرمند برجسته انقلاب اسلامی‌ مرتبط بودند، زوایای مختلف زندگی این را به مخاطبان بشناساند.

در بخشی از مقدمه نویسنده می‌خوانیم: «جُدا از خاطراتِ دورِ کودکی و فیلم‌های روایت فتحی که شب جمعه‌ها همه را میخ‏کوبِ تلویزیون می‌کرد و ازشان اشک می‌گرفت، جدا از چهره گیرای مرتضی آوینی که از نوجوانی ما را شیفته خود کرده، جدا از آینه جادوی او که فتح بابِ همه ما بوده است در ورود به هنر انقلابی، جدا از موسیقیِ سحر آمیزِ روایت فتح که با تمام سادگی اش دل انسان را می‌لرزاند، آنچه به طور مشخص به این کتاب مربوط می‌شود را اسفند ۱۳۹۰ شروع کردم.

اولش قرار بود که یک تحقیق کوتاه و جمع و جور باشد در مورد شخصیت فکری و فرهنگیِ مرتضی آوینی. دنبال کتابی بودم که در آن، کسی مبتنی بر یک تحقیق جامع همه زندگیِ آوینی را روی دایره ریخته باشد، اما نبود. بعدها فهمیدم که برای خیلی شخصیت های مهمِ دیگر هم این اتفاق نیفتاده است. غصه ام شد. به سرم زد که این کار را انجام دهم.

اولش به هر کسی که می‌گفتم می‌خواهم چنین کاری را انجام دهم جدی نمی‌گرفت. حتی بعضی ها تا همین آخرش هم جدی نگرفتند. بماند. تحقیقاتم حدود یک سالی طول کشید. خیلی سخت بود، چون تقریباً از صفر شروع کرده بودم و کم کم باید همه آنهایی را که به مرتضی ربطی داشتند پیدا می‌کردم. نکته ای که کار را سخت تر می‌کرد آن بود که عده ای از نزدیکان آوینی حتی حاضر نبودند اندک صحبتی از او بکنند. نه تنها با من، که در این بیست سالِ بعد از شهادت مرتضی تقریباً با هیچ کس. هیچ کس یعنی آن کسی که بعداً بخواهد نتایجِ گفت‌وگویش را جوری منتشر کند.

همسر مرتضی، دخترانش، پسرش، برادرانش، خواهرش، پدرش، شوهر خواهرش که دوست نزدیکش هم بوده، پسردایی و دختردایی اش، بعضی از همکاران نزدیکش و…. و این کار را بسیار سخت می‌کرد. اما خیلی ها هم بودند که یا قبلاً صحبت هایشان منتشر شده بود و یا فرصت گفت‌وگو را در اختیار من گذاشتند…»

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «گفته بودند که آوینی هم روشنفکر شده است و دارد کم کم منحرف می‌شود، یکی گفته بود سینمایی‌های لامذهب را کنار خودش در سوره جمع کرده است، یکی گفته بود مسعود فراستی مارکسیست را کرده است دستیار خودش، یکی گفته بود از «عروس» افخمی دفاع کرده است، یکی گفته بود در خانه‌اش ویدئو دارد و فیلم‌های خارجی نگاه می‌کند، یکی گفته بود ظاهراً زمان طاغوت کلاً یک تیپ دیگری داشته و اسمش هم کامران بوده است یکی گفته بود بچه‌های صدا و سیما عکس‌های قبل انقلابش را پیدا کرده‌اند و پیش آقا هم برده‌اند، یکی گفته بود با غزاله علیزاده دوست بوده‌، یکی گفته بود «کیهان» شاخ به شاخ شده است و البته بی‌انصافی نکرده بودند و تصدیق کرده بودند که هر هفته در نماز جمعه می‌بینندش…»

چاپ سوم کتاب «زندگی زیباست» حاصل تحقیق و نگارش سیدعباس سیدابراهیمی در ۳۶۸ صفحه از سوی دفتر نشر معارف در یک هزار و پانصد نسخه با قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر شده است.