به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، محمدعلی جعفری، نویسنده، در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از انتشار کتابی با محوریت زیارت اربعین خبر داد و گفت: برای این کتاب استاد بهزاد دانشگر و بنده، همراه با مترجم عازم کربلا شدیم. در این سفر سراغ نسبت افراد و زائرین با امام حسین(ع) رفتیم و خاطرات‌شان از زیارت اربعین و نحوه پیوند خوردن‌شان با اباعبدالله (ع) را پرس و جو کردیم.

وی افزود: برای این کار سراغ همه اقشار رفتیم، ایرانی، عراقی، اروپایی، مسلمان، غیرمسلمان، شیعه یا اهل تسنن، زن و مرد و کوچک و بزرگ حتی موکب‌دارها، پلیس، نویسنده، روزنامه‌نگار، عکاس، مجری، پزشک و … .

نویسنده مجموعه داستان «شغل شریف» گفت: غیر فارسی زبان‌ها را با کمک مترجم مصاحبه گرفتیم و با افراد فارسی زبان‌ نیز با استاد دانشگر گفت‌وگو کردیم.

او اضافه کرد: برای این کار از نجف شروع کردیم و در مسیر و دست آخر کربلا این کار را ادامه دادیم و در پایان تمام مصاحبه‌ها پیاده شد. بعد از پیاده شدن مصاحبه‌ها به تدوین و بازنویسی مصاحبه‌ها نشستیم و سعی بر این بود که کمترین دخل و تصرفی در روایت‌ها صورت نگیرد و فقط بازنویسی شود، سعی شد در بازنویسی زبان هر راوی حفظ شود و با لحن خودش روایت شود. در این کتاب نگاه مبتنی بر مستندنگاری بوده و همین سبب شده تا خواننده در بخش‌هایی به تفکر واداشته شود و در بخش‌هایی عواطفش درگیر شود.

بر اساس این گزارش در مقدمه این کتاب آمده است: «هر مسافر قصه‌ای داشت و گاه رازی یا ارادتی. شروع قصه مسافرها با هم متفاوت بود. گاه از ایران بود یا عراق. از شهرهای کوچک و بزرگ. از شرق و غرب عالم. اما پایان همه قصه‌ها به یک جا ختم می‌شد. به سرزمینی بر کرانه فرات و یادگاری که از دل بهشت بر این سرزمین باقی مانده. به کربلا. به تربت سیدالشهداء . و هر قصه روایتی بود از نیرویی که مسافر را بر می‌خیزانَد و می‌کشانَدَش تا کربلا.

این کتاب عرض ارادتی است به ساحت مولا و سرور آزادگان عالم، امام عشق، امام حسین و تلاشی است برای بازنمایی ارادت زائرانش در اجتماع اربعین. روایت‌ها با کمترین دخل و تصرف بیانی ساده از این ارادت و شیدایی است که چند روزی مانده به اربعین، شوری در دل‌ها می‌اندازد و می‌رود که عالمی را پر شور کند.»

کتاب خرده روایت‌هایی از زیارت اربعین با عنوان «پادشاهان پیاده» در ۳۱۲ صفحه به زودی از سو نشر «عهد مانا» منتشر خواهد شد.