به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «رابطه دین و فناوری» تالیف دکتر حسین مطیع (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان) با همکاری دانشگاه معارف اسلامی توسط دفتر نشر معارف منتشر شد.

یکی از مسائل نوظهوردر عرصه کلام اسلامی و ذیل عنوان کلام جدید، «ارتباط دین و یافته‌های بشری در عرصه علم و تجربه، از جمله فناوری» است. آیا دین و حیات مبتنی بر آن، با فناوری و تأثیرات غیرقابل انکار آن در تعارض است و آیا انسان، تنها قادر به انتخاب یکی از این دو است یا راهی برای سازش و هماهنگی میان این دو وجود دارد؟

کتاب «رابطه دین و فناوری» محصول چندین سال پژوهش نویسنده درباره مسأله رابطه دین و فناوری (تکنولوژی) است که از راهنمایی دکتر مهدی گلشنی (استاد برجسته دانشگاه صنعتی شریف) و حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه (رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران) نیز بهره برده است.

کتاب حاضر از پنج فصل تشکیل شده است: فصل اول: با کلیات شامل چیستی دین، چیستی فناوری، نسبت فناوری با علوم تجربی، پیش‌فرض‌های فناوری و آثار و لوازم فناوری؛ فصل دوم با عنوان «موضع دین درباره فناوری»،‌ به این سؤال پاسخ می‌دهد که دین کدام‌یک از پیش‌فرض‌های فلسفی، اخلاقی و روانی فناوری را می‌پسندد یا طرد می‌کند؟ همچنین تأثیر دین بر آثار و لوازم فناوری چیست؟ در فصل سوم با تأثیر فناوری بر دین آشنا می‌شویم که شامل تأثیر فناوری بر معرفت دینی و رفتار جامعه دینی است؛ در فصل چهارم به بررسی و نقد آرای دیگران پرداخته می‌شود؛ در فصل پنجم یا نتیجه‌گیری، به این موارد توجه شده است: رابطه دین و فناوری در دوره‌های تاریخی (ادبیات موضوع)، شیوه‌های جلوگیری از تکوین تکنولوژی‌های مضر به جوامع اسلامی و محیط زیست، روش‌های حاکم شدن جهان‌بینی اسلامی بر برنامه‌ریزی‌های تکنولوژیک، و فناوری اسلامی.

کتاب «رابطه دین و فناوری» اثر حسین مطیع در ۲۸۰ صفحه با قیمت ۱۳ هزار ۵۰۰ تومان توسط دفتر نشر معارف روانه کتابفروشی‌ها شده است.