به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، رمان «شانزده سال» نوشته منیژه آرمین در تازه‌ترین نشست «آینه بندان» با حضور حسین فتاحی و ابراهیم زاهدی مطلق نقد و بررسی می‌شود.

این نشست ساعت ۱۵ دوشنبه ۲۲ آبان ماه در سالن اوستا حوزه هنری برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند در زمان یاد شده به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

رمان «شانزده سال» تولید مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری است که در قطع رقعی و در شمارگان ۲۵۰۰نسخه توسط سوره مهر منتشر شده است.

منیژه آرمین درباره این کتاب می‌گوید: «شب و قلندر» اولین جلد این چهارگانه به شمار می‌رود که طی سال‌های اخیر منتشر شد. این کتاب، از اواخر دوره قاجار شروع می‌شود و تا دوران مشروطه را در برمی‌گیرد. جلد دوم آن نیز «شباویز» نام داشت که در فضای شروع سال‌های مشروطه تا سال ۱۳۰۴ می‌گذرد و جلد سوم «شانزده سال» نام دارد که از ۱۳۰۴ است که به دوران رضاشاه اختصاص یافته است.رمان «شانزده سال» نیز به تاریخ سلطنت رضا شاه از سال ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ در  ۴۰۰ صفحه پرداخته شده است.

این نویسنده ادامه می‌دهد: رمان «شانزده سال» داستانی و مستند است و با رمان‌های دیگر متفاوت بوده و همانند پازل است، یعنی برخی از بخش‌ها کاملاً مستند و برخی از بخش‌ها دنباله داستان «شب و قلندر» و «شباویز» است. طی سال‌های اخیر به این نتیجه رسیدم که ما با بحران هویت مواجه شده‌ایم و یکی از راه‌های شناخت هویت، شناخت تاریخ است. به‌ویژه، تاریخ معاصر که از اهمیت زیادی برخوردار است و به نظرم، همه افراد یک ملت باید نسبت به چنین مسئله‌ای اشراف و آگاهی داشته باشند.

وی اضافه می‌کند: بحران هویت و اطلاع نداشتن از تاریخ معاصر در بین نسل جوان بیشتر مشاهده می‌شود. ضمن این‌که این نسل به دلایل مختلف و در مقایسه با نسل‌های گذشته به آن شکلی که باید به کتاب‌خوانی گرایش ندارند، روی این اصل تصمیم گرفتم رمانی بنویسم که صرف‌نظر از داشتن عناصر و فضای داستانی، به روایت برهه‌های حساس ایران درگذر تاریخ نیز بپردازد، بلکه، نگارش این اثر شاید باعث شود تا جرقه‌ای نزد نسل جوان زده شود و به‌واسطه خواندن این کتاب به دیگر آثار مکتوب تاریخی نیز مراجعه کنند.

منیژه آرمین (۱۳۲۴، تهران) داستان‌نویس و روان‌شناس ایرانی است که به پیکره‌سازی و سفال‌گری نیز اشتغال دارد.

ر