به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از ۳ مجموعه کتاب «اسمت چیه»، «قصه‌های ما و مامانمان» و «هندسه عصر حجری» به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، در مرکز‌ آفرینشهای هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

رضا موزونی، مدیر انتشارات کانون با اشاره به اینکه کانون و بسیاری از نهادهای فرهنگی با وجود تعطیلی‌های حاضر در این هفته به استقبال هفته کتاب و کتابخوانی رفته است، گفت: «کتاب در جهان نامهربان مجازی کماکان جایگاه خود را حفظ کرده است. در کشورهای که پیش‌تر از ما به سراغ جهان مجازی رفته‌اند کتاب به واسته نوشتار فروش و نمایشگاههای کتاب جایگاه خود را حفظ کرده است.»

او تأکید کرد: «کانون بر خلاف دیگر ناشران به شکل مستقل کتاب را به دست مخاطب کودک می‌رساند و از بازخورد آنان آگاه است.»

موزونی، محور آینده کتابهای کانون را حوزه محیط زیست برشمرد و از تمامی نویسندگان برای همکاری در این مجموعه دعوت به عمل آورد.

زهره پریرخ  طراح کتاب‌های «قصه‌های ما و مامانمان» در سخنرانی طولانی خود به این اشاره داشت کتاب‌های این مجموعه با تکیه بر تصویر و متن اندک موفق به ایجاد تمرکز کودک بر موضوع شده است.

او اعلام کرد طرح این کتاب‌ها در سال ۱۳۸۷ پایه‌ریزی شده است که در آن قصد است به وسیله تصویر کودک جذب کتاب شده و متن واسطه‌ای تعاملی برای دریافت تصویر است.

نیکو زرشناس، نویسنده کتاب قصه‌های ما و مامانمان، انگیزه‌های نوشتن این کتاب را مسئولیت‌پذیری حیوانات نسبت به فرزندان دیگر گونه‌های حیوانی برشمرد و تاکید کرد: قصدش از نوشتن این آثار شکستن تابوی پذیرش فرزند دیگری در جامعه ایرانی است.

او کتاب خود را وسیله‌ای برای پر کردن خلاء پذیرش فرزند دیگران برشمرد و آن را مناسب برای سه قشر دانست که شامل کودکانی که در آینده والد می‌شوند، کودکانی که خانواده آنان میزبان فرزندخوانده است و در نهایت کودکی که خود فرزندخوانده می‌شود.

دکتر رزاقی، روانشناس سازمان بهزیستی در حوزه فرزندخواندگی با اشاره به تجربه ۱۵ ساله خود در این حوزه یکی از مسائل نگران‌کننده در خانواده‌های مربوطه را میل به پنهان کردن رابطه کودک با فرزندخوانده برشمرد و توصیه کرد خانواده‌ها بهتر است هویت واقعی کودکان را در همان سنین پایین بازگو کنند تا احتمال افشای آن از طرق دیگر از بین برود چرا که موجب پدیدار شدن استرس‌های غیرقابل کنترل در آینده می‌شود.

وی با بیان اینکه داستان فرزندخواندگی در نهایت آشکار می‌شود، تأکید کرد در مسیر رشد کودک بهتر است فرزند به مفهوم فرزندخواندگی آشنا شود. رزاقی این کتاب را ابزاری برای تسهیل بسط مفهوم فرزندخواندگی دانست.

دکتر میرزایی،  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز کتاب ما و مامانمان را اثری خوب برای شکستن تابوی فرزندخواندگی معرفی کرد و گفت: در حال حاضر از هر ۱۰ کودک سه کودک فرزند طلاق است که شرایط زندگی او صرفا زندگی با مادر یا پدر است و حتی برخی از کودکان بدون حضور والدین خود در کنار پدر بزرگ یا مادر بزرگ زندگی می‌کنند و این دیگر یک معضل نیست؛ بلکه با یک پدیده اجتماعی مواجه هستیم.

وی تأکید کرد خانواده‌های ایرانی برنامه‌ای برای تربیت کودک پس از طلاق خود ندارند و این کتاب را شامل کلیدی‌ترین مفاهیم برای شناخت مسائل روانی کودک برشمرد.

شراره وظیفه‌شناس، شاعر کتاب اسمت چیه، با بیان اینکه این کتاب پس از ۵ سال منتشر شده است علت تأخیر در چاپ را مسائل بروکراتیک در کانون پرورشی برشمرد. او گفت: «اولین شعر مجموعه را در سال ۷۶ سروده است و اشعار را با فرم مد نظر میترا مسیحا و شکل‌گیری کتاب تطبیق داده است.»

انسیه قربانی، تصویرگر کتاب اسمت چیه نیز با صحبت درباره تولید کاراکتر و انتخاب رنگ‌ها و ابعاد کتاب تصریح کرد: «جذاب‌تر آن است که کتاب همان سال تولید منتشر شود چرا که اگر امروز قرار بود طراحی کتاب کنم ایده‌های دیگری داشتم.»

مجید عمیق، مترجم مجموعه کتاب‌های هندسه عصر حجری در سخنرانی معترضانه خود گفت: من برای آموزش و پرورش متاسفم که مسئولیتش را کانون به دوش کشیده است.

او با انتقاد از توجه بیش از اندازه نظام آموزشی به جهان گذشته تأکید کرد در دنیای مدرن دیگر به دنیای گذشته آویزان نمی شود. گذشته یک ذخیره است.

این مترجم پیشکسوت کتاب‌های علمی با اشاره به اینکه در جهان در حوزه ادبیات کودک صد زیرشاخه وجود دارد از اینکه در ایران تنها به ۶ مورد توجه می‌شود ابزار تأسف کرد و گفت: «ما در آموزش به بچه‌ها نه گفتن را نیاموختیم چون آن را بی‌ادبی می‌دانیم.»

وی کتاب خود را در راستای یادگیری کودک نسبت به نقش‌افرینی ریاضی در زندگی خود توصیف کرد و تأکید کرد ریاضیات برای نمره گرفتن نیست؛ بلکه علم‌آموزی در راستای کم شدن جهالت بشری است. وی ابراز امیدواری کرد کانون بر اساس نیاز کودکان امروز پوست‌اندازی کند.

در این مراسم، ضمن رونمایی از کتابهای یاد شده تیزر تبلیغاتی مجموعه اسمت چیه نیز پخش شد.