به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، «روایتی ساده از ماجرایی پیچیده»، تازه‌ترین اثر ابراهیم‌ حسن‌بیگی، نویسنده نام‌آشناست که از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شده است. این اثر که در قالب رمان نوشته شده، داستان پسری به نام «الیاس» را برای گروه سنی نوجوان روایت می‌کند.

کار جدید حسن‌بیگی داستانی روان و خوشخوان از اتفاقاتی است که در دوره ارباب رعیتی در ترکمن صحرا رخ می‌دهد. کتاب در ۱۸ روایت نوشته شده و تلاش دارد تا در خلال داستان الیاس و خانواده‌اش، مفاهیم بزرگ‌تر و عمیق‌تری مانند عدالت‌خواهی را برای نسل امروز روایت کند. نویسنده همچنین در خلال

«روایتی ساده از ماجرایی پیچیده» با داستان دلدادگی «الیاس» به دختر خان، «صفورا» شروع می‌شود؛ عشقی که خیلی زود نفرت جایگزینش می‌شود و ماجراهای دیگری که پی‌در پی می‌آید: «الیاس نمی‏‌دانست گرفتار عشق نافرجامی شده است. فکر می‏‌کرد او هم می‏‌تواند مثل برادرش، یوسف ـ که وقتی دل در گروِ نورجمال بست موضوع را به پدرش گفت و مجلس خواستگاری و بعد نامزدی و تاریخ ازدواج تعیین شد ـ به همین راحتی با صفورا ازدواج کند و قال قضیه را بکند. فوقش تاریخ عروسی را می‏‌گذاشتند برای چند سال دیگر که درسش تمام می‏‌شد و می‏‌رفت سر کار. درست مثل برادرش، یوسف، که حالا بیست‏ و دو ساله بود و توی درمانگاهی در شهر کار می‌‏کرد. و اگر نبود این فکرهای بچه‏‌گانه، الیاس دق می‏کرد.

الیاس اما آن روزها دق نکرد تا شبِ عروسی برادرش، یوسف، که زمان و زمین زیرورو شد و جای عشق صفورا را نفرتی زودهنگام و بزرگ از هرچه خان و خان‏زاده بود پُر کرد …».

حسن‌بیگی پیش‌تر درباره این کتاب گفته است: این اثر روایت نوجوانی است به نام الیاس از ترکمن‌صحرا که کودکی و نوجوانی من درآن رقم خورده است و آدم‌هایش تا کنون در داستان‌های من نقش زیادی داشته‌اند. روایت الیاس در این رمان روایت زمین است و خان و رعیت و صد البته ظلم و ستم با چاشنی عشقی ناخواسته در الیاس. مفهوم برتری و نابرابری و ظلم و ستم و در یک کلام استکبار، مفهومی است که در ظرف مکان و زمان نمی‌گنجد و الیاس بهانه‌ای است تا نوجوان امروز ما با این مفاهیم آشنا شوند.

رمان «روایتی ساده از ماجرایی پیچیده» توسط انتشارات سوره مهر در ۲۵۰۰ نسخه به بازار کتاب عرضه شده است.