به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، ابراهیم اکبری دیزگاه، نویسنده، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا‌،  از انتشار تازه‌ترین کتابش در حوزه مستند‌نگاری و مردم نگاری خبر داد و گفت:  این کتاب از سوی نشر عروج منتشر می‌شود و نوعی مستندنگاری توام با مردم‌نگاری از سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران است.

وی ادامه داد:‌ این کتاب که «روز خمینی» نام دارد،‌ گزارشی است مستند از نگاه و خاطرات مردم نسبت به امام خمینی(ره)، برگزاری مراسم ارتحال امام‌، وضعیت حرم و تمام آن‌چیزی که در این ۴۰ سال رخ داده است. هم‌چنین تحلیلی است از اینکه مردم امروز در دهه چهارم انقلاب چه نگاهی به امام دارند‌، جامعه آماری ما نیز از میان مردمی که برای حضور درمراسم ارتحال در حرم بنیانگذار انقلاب حضور پیدا کردند،‌ انتخاب شده است.

دیزگاه با بیان این مطلب که برای نوشتن این کتاب یک هفته در زائرسرای مرقد امام(ره) حضور داشته است،‌ گفت:‌ شب‌ها با مردم عادی که از نقاط مختلف کشور خود را به تهران رسانده بودند‌، کارتن‌خواب‌ها‌، حتی معتادانی که در محوطه بودند،‌ گفت‌وگوهایی انجام دادم که ماحصل این گفت‌وگوها در این کتاب منتشر شده است.

وی افزود: در میان افرادی که با آن‌ها گفت‌وگو کرده‌ام،‌ موارد عجیبی نیز پیدا شدند،‌ از یک شیرازی که ۲۷ سال بود بدون وقفه از شیراز به تهران می‌آمد تا در مراسم ارتحال حضور داشته باشد تا افرادی که بیشتر می‌آمدند تا شعار دهند و مراسم را بی‌نظم کنند.

اکبری دیزگاه در پایان گفت: قرار است انتشارات عروج این کتاب را تا پایان سال روانه بازار نشر کند.