به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، کتاب «کابوس در بیداری روایتی» از حج خونین سال ۶۶ است که توسط جواد موگویی و هانیه سادات‌حسینی‌زاده به رشته تحریر در آمده است که به زودی منتشر می شود.

این کتاب  به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول آن به کشف ریشه‌ها و زمینه‌های واقعه حج خونین پرداخته است. از تأثیر انقلاب اسلامی بر حوادث منطقه گرفته تا فضایی که برگزاری مراسم «برائت از مشرکین» در حج ایجاد کرد و پیامد‌های آن و مسائلی که بعد از حادثه به وجود آمد، مانند تأثیر این واقعه خونین بر جنگ تحمیلی و زدن کشتی‌ها در خلیج فارس که متعاقب آن ناو‌های نیروی دریایی آمریکا به خلیج فارس می‌آیند و در ماه‌های پایانی جنگ هواپیمای مسافربری ایران را هدف قرار می‌دهند.

در اینکتاب به نقش شخصی به نام «اولریش بگنر» که یک یهودی آلمانی است و فرمانده میدانی نیروهای آل‌سعود در آن روز بوده است، پرداخته‌ شده است. وی بنیانگذار و فرمانده نیروهای ضد شورش عربستان و از دو سال پیش از آن در عربستان مستقر بوده است. وی سال‌ها سابقه فعالیت در پلیس ضد شورش آلمان غربی را داشت، در اسرائیل دوره‌ دیده‌ بود و در آمریکا نیروی «دلتا» را که در واقعه طبس به ایران حمله می‌کند راه‌اندازی کرد و در آن واقعه نیز فرد مؤثری بود.

در  بخش  دوم کتاب به تاریخ شفاهی باقی مانده از حادثه پرداخته شده است . از مصاحبه‌های شاهدان عینی گرفته تا گزارش‌های رسانه‌ها درباره آن حادثه، مصاحبه‌های متعددی هم با مسئولین مربوطه  گرفته شده که در کتاب آمده است.

کتاب «کابوس در بیداری» روایتی از حج خونین سال ۶۶ توسط انتشارات شهید کاظمی طی روزهای آینده وارد بازار نشر خواهد شد.