به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمد حسنی (اول بهمن) در نشست خبری چهارمین جشنواره شعر اشراق ویژه طلاب در سالن جلسات مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی بیان کرد: این آئین با هدف تجلیل از اشعار و آثار برتر طلاب حوزه علمیه و روحانیون شاعر برجسته چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

او افزود: تلاش شد این جشنواره با نگاهی علمی و متعهدانه دنبال شود و استعدادهای جوان طلبه در این جشنواره شناسایی شوند.

وی خاطرنشان کرد: شاعران خوش‌ذوق و توانمندی در این جشنواره حضور یافته‌اند به طوری که با اعلام فراخوان تعداد ۱۴۰۸ اثر از سوی ۳۳۸ شاعر طلبه به دبیرخانه ارسال شد.

حسنی بیان کرد: این فراخوان در یکم شهریورماه سال جاری اعلام و تا ۳۰ مهرماه مهلت ارسال اثر تعیین شد که به واسطه استقبال گسترده شاعران تا ۲۵ آذرماه تمدید شد.

رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی گفت: رشد کمی آثار یکی از ویژگی‌های چهارمین جشنواره است. در این راستا در دوره اول ۱۱۰ شاعر طلبه آثار خود را ارائه دادند و در دوره چهارم ۳۳۸ شاعر طلبه به ارسال اثر پرداختند که این امر موجب مباهات است.

او همچنین بیان کرد: شعر سلاحی مهم در حوزه ادبیات و بیان قریحه است که مفاهیم عمیق الهی و انسانی را روایت می‌کند، از این رو در حوزه دین قابلیت برنامه‌ریزی و تعالی دارد.

ویافزود: ویژگی‌های جغرافیایی جشنواره حائز اهمیت است و علاوه بر قم در گنبد، تبریز، مشهد، شیراز و فراتر از مرزها در این جشنواره بین‌المللی حضور داشتند و حتی تیم شاعران به مدت ۱۰ روز در سوریه در جمع مجاهدان حضور یافتند و به شعرخوانی پرداختند.

حسنی عنوان کرد: بحث تنوع زبان از ویژگی‌های دیگر این جشنواره است؛ در این جشنواره اشعار بین‌المللی به زبان‌های انگلیسی، عربی، اردو و اسپانیایی ارسال شده که مفاهیم الهی را روایت می‌کند.

رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه گفت: تلاش کرده‌ایم مفهوم حوزه انقلابی را در شعر و ادبیات تحقق بخشیم و موضوعاتی همچون توجه به مسائل اسلام و انقلاب را در صدر قرار دهیم.

او ادامه داد: نکته دیگر مهارت‌افزایی بعد از برگزاری جشنواره است؛ در این خصوص جمع برگزیده شاعران به تعداد ۴۱ نفر چند روزی در اردو شرکت می‌کنند و مهارت‌ها و آموزش‌های لازم در حوزه شعر را فرامی‌گیرند.

حسنی بیان کرد: این اردوها از سه‌شنبه صبح آغاز می‌شود و در یکی از این برنامه‌ها شاعران برجسته و پیشکسوت در مسجد مقدس جمکران گرد هم می‌آیند و به شعرخوانی می‌پردازند.

وی در پایان اظهار کرد: در جشنواره‌های قبلی تعداد برندگان محدود بود اما در چهارمین دوره تعداد افراد برگزیده افزایش یافت و ۵ اثر برگزیده می‌شود و ۳۶ اثر برتر مورد تجلیل قرار می‌گیرد.