به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب “ماموریت به تهران” خاطرات ژنرال رابرت هایزر مأمور ویژه ایالات متحده امریکا برای مقابله با نهضت اسلامی مردم ایران با ترجمه نعمت‌الله عاملی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. هایزر در چهاردهم دی ماه ۱۳۵۷ بطور مخفیانه وارد ایران شد.

درواقع هایزر، روزشمار مأموریت خود از ورود به ایران در ۱۴ دی تا پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۵۷ را در قالب خاطرات خود نوشته است.

کتاب دارای سه فصل اصلی است. فصل اول با عنوان ” آخرین روزهای شاه ” به حوادث روزهای ۱۴تا ۲۶ دی یعنی روز فرار محمدرضا پهلوی از کشور پرداخته است.

فصل دوم کتاب با عنوان “در انتظار امام خمینی” به رخدادهای ۲۷دی تا ۱۱بهمن اختصاص یافته است.

فصل سوم نیز با عنوان “بازگشت آیت‌الله” خاطرات هایزر از روزهای ۱۲تا۲۲ بهمن را شامل می‌شود.

کتاب با سخن پایانی که در واقع تحلیل و نتیجه‌گیری هایزر از این حادثه و ماموریت خویش است خاتمه می‌یابد.

خاطرات هایزر از آن جهت اهمیت دارد که جزئیات قابل توجهی از جلسات خود با سران ارتش رژیم پهلوی و تصمیمات و اقدامات آن‌ها را روایت می‌کند. در بخشی از خاطرات هایزر که به کشتار مردم در ۸ بهمن ۱۳۵۷ اشاره دارد آمده است: «به نظر من روش درست این بود كه روی سر راهپیمایان تیراندازی هوایی كنند و از گاز اشك‌آور استفاده نمایند. اگر این روش موثر نبود، لوله تفنگ‌ها باید پایین می‌آمد تا شكی باقی نماند كه نیروها شوخی ندارند. ژنرال قره‌باغی فورا با آقای بختیار تماس گرفت و بعد آجودانش را صدا كرد. خیلی سریع به زبان فارسی دستور آتش داد و به طرف من برگشت و گفت: همان طور كه صحبت كرده بودیم اوضاع دقیقا كنترل خواهد شد… كمی بعد گزارش رسید كه نیروها طبق دستور ما وارد عمل شده‌اند. تلاش كرده بودند با تیراندازی مستقیم مردم را متوقف كنند اما بی‌فایده بوده است. بنابراین رهبران آنان را شناسایی كرده و به سمتشان شلیك كرده بودند. گزارش دقیقی از میزان تلفات نداشتیم. [قره‌باغی] خط و نشان كشید و تلاش كرد مرا مسئول تیراندازی مستقیم به سمت مردم بداند. در واقع با انگشتش به سمت من اشاره كرد و گفت: “تقصیر شماست. شما مسئول مرگ مردم هستید.” این حرف خارج از تحمل من بود. با توجه به اینكه خودش دستور تیراندازی را داده بود…»

کتاب ” مأموریت به تهران ” خاطرات خودنوشت ژنرال هایزر با ترجمه نعمت‌الله عاملی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۲۰۰۰ شماره و با قیمت ۶۷۰۰ تومان در زمستان ۱۳۹۰ چاپ و منتشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه کتاب «ماموریت به تهران» به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه یا با شماره تلفن‌ ۲۲۲۱۱۱۷۴ تماس بگیرند و یا به پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir رجوع کنند.

در ضمن شماره ۰۹۳۰۹۶۷۴۰۲۷ پاسخگوی آنلاین مخاطبان در بستر پیام‌رسان تلگرام است