به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، یادواره سردار شهید مدافع حرم حاج «حسین همدانی» و تجیل از راوی و نویسنده کتاب«خداحافظ سالار» در محل حوزه هنری با حضور خانواده سردار شهید همدانی، حمید حسام نویسنده کتاب «خداحافظ سالار»، اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سردار مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، گلعلی بابایی نویسنده، میثم نیلی مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، فرزندان و همسران شهدای مدافع حرم  و دفاع مقدس برگزار شد.

در این مراسم میثم نیلی، مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با تجلیل از خانواده های شهدا، گفت: تجلیل از خانواده‌های شهدا خیلی کار آسانی است، چرا که حقی که شهدا بر گردن ما دارند، بزرگ است و این تجلیل‌ها در مقابل این کار بزرگ کوچک است. ما در این دوره بیشتر به ترویج فرهنگ شهدا نیاز داریم. امروز به نوعی خانواده شهید همدانی میزبان ما هستند و شهید همدانی در امثال شهید حججی‌ها امتداد دارد و امتداد همسر شهید همدانی در همسران شهید حججی‌ها است.

خط مقاومت، پایدار است

نیلی افزود: این انقلاب و خط سرخ تشیع، کماکان در خون شهدا دیده می شود و این جریان امتداد دارد و خط مقاومت، پایدار است. امروز قدردان همسر شهید همدانی هستیم که ۴۰ سال در کنار مجاهدت این مرد آسمانی و سرباز امام خمینی(ره) و امام خامنه ای بود و می خواهیم بگوییم در این مسیر استوار هستیم.

وی با اشاره به کتاب «خداحافظ سالار»اظهار داشت: این کتاب شرح مجاهدت و زندگی عاشقانه و مجاهدانه به قلم حمید حسام به رشته تحریر درآمده است. امروز به بهانه این مراسم، این کتاب را ماندگار و پراثرترین کتاب جبهه انقلاب تبدیل کنیم.

مردمی بودن، بصیرت، دشمن شناسی و نگاه فرهنگی از خصوصیات شهید همدانی بود

در ادامه مراسم مظاهر مجیدی فرمانده سپاه انصارالحسین با بیان خاطراتی از سردار شهید «همدانی»گفت: شهید همدانی خصوصیاتی داشت که باعث وجه تمایز او از دیگر شهدا شده است. این وجه تمایز در مسئله رزم او نبود، هر چند که بسیار قوی عمل می کرد و امید بچه های لشکر سپاه انصارالحسین(ع) بود. اما برداشت من این است که شهید همدانی معیارهای دیگری داشت که باعث تمایز او از دیگر شهدا شد.

وی افزود: یکی از خصوصیات شهید همدانی، مردمی بودن این شهید بود. او هیچ گاه خود را از مردم جدا نکرد و همواره تلاش می کرد در کنار مردم باشد. برای تشییع پیکر این شهید همه و بسیاری از مردم عادی همدان آمده بودند. وجه دیگر تمایز این شهید با سایر شهدا، دشمن شناسی این شهید بود. نه فقط در انقلاب اسلامی، بلکه قبل از پیروزی انقلاب نیز تشخیص اینکه دشمن چه کسی است و چگونه می توان با آن مقابله کرد را در او می دیدیم.

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) تصریح کرد:شهید همدانی در یکی از سخنرانی های خود در خصوص حضور خود در سوریه گفت که:«جنگیدن در سوریه، مثل جنگیدن در خرمشهر و مهران است.» این دشمن شناسی، یک بصیرت لازم دارد. شهید همدانی در فتنه ۸۸ جلودار دفاع بود  و در جایی گفته بود که«این ۸ ماهی که در فتنه ۸۸ پشت سر گذاشتیم، از ۸ سال دفاع مقدس، سخت تر بود.» که همه این ها به بصیرت نیاز دارد که ۴۰ سال با دشمن درگیر شوی، اما ذره ای خلل در آن وارد نشود.

مجیدی گفت: یکی از دیگر از خصوصیات شهید همدان، نگاه فرهنگی او در کنار نگاه نظامی اش بود. کسی در کنار سردار احساس خستگی نمی کرد و تمام وجود او انرژی و پتانسیل بود.

در ادامه مراسم، بخش هایی از یادداشت های شهید مدافع حرم«محسن حججی» قرائت شد. همچنین «سعید بادامی»همرزم سردار شهید همدانی چند خاطره از این شهید بازگو کرد. سپس گروه سرود بچه های المهدی سرودی را اجرا کردند. همچنین«گلریز» خواننده انقلابی کشور، سرودی را در وصف شهید همدانی، اجرا کرد. «احمد بابایی» یکی از شعرا، اشعاری از سروده های خود  در وصف شهید همدانی قرائت کرد. همچنین بخش هایی از وصیت نامه شهید همدانی قرائت شد.

در ادامه در تماس تلفنی که با همسر شهید«علی خوش لفظ» گرفته شد، گفت: همسر شهید همدانی، تجلی صبر و استقامت است.

مهر تایید شهید همدانی بر کتاب«خداحافظ سالار»

در ادامه مراسم، «پروانه چراغ نوروزی» همسر سردار شهید مدافع حرم حاج «حسین همدانی» در سخنانی، گفت: زمانی که همسرم شهید شد، همسر آقای حسام گفت که خاطرات شهید را به حاج آقا حسام بدهم تا بنویسد. خیلی فکر کردم که آیا باید نوشته شود یا خیر. یاد زمانی افتادم که همراه همسرم و دخترم برای ضبط خاطرات خانواده های شهدا و ایثارگران می رفتیم و حاج آقا می گفت حمید حسام، نویسنده خوش ذوق دفاع مقدس است.

همسر شهید همدانی اظهار داشت:با خود فکر کردم که اگر قرار باشد خاطره‌ای از زندگی من نوشته شود، بهتر است به دست آقای حسام انجام شود. بعد از پیگیری‌ها، ضبط خاطرات حدود ۱۰ ماه به طول انجامید. بچه‌ها به این نتیجه رسیدند که چون خاطرات سوریه که در آن آمده است، کمی برای چاپ زود باشد و درخواست کردیم که بعداً چاپ شود. یک شب در عالم خواب دیدم که حاج آقا شهید شده و خانوادگی در سوریه هستیم. حرم مملو از جمعیت بود، و منتظر پیکر بودیم، وقتی پیکر را آوردند، دیدم اولین نفری که پشت سر پیکر رفت، حمید حسام است و بعد بقیه رفتیم.

وی افزود: فردای آن شب، خواب را برای بچه‌ها تعریف کردم و به این نتیجه رسیدیم که خود همسرم مُهر تایید را برای چاپ این کتاب زده است. امیدوارم که این کتاب برای نسل آینده اثرگذار باشد.

در ادامه مراسم از همسران شهدای مدافع حرم تجلیل شد. سپس به پاس سال ها همراهی و دوستی، انگشتر شهید همدانی از طرف خانواده اش، به نویسنده کتاب خداحافظ سالار داده شد. همچنین تسبیح شهید حججی توسط گلعلی بابایی به همسر شهید همدانی اهدا و تابلو نقاشی از شهید همدانی و تقدیرنامه به خانواده این شهید تقدیم شد.