«گلستان یازدهم» و «خاطرات معصومه دباغ» را بشنوید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، امین نادری، مدیر بخش سوره مهر الکترونیک، با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این بخش در سال گذشته گفت: از جمله اقدامات انجام شده در سال گذشته ارتقای سایت سوره مهر به چند زبان بود. همچنین نسخه انگلیسی سایت می‌تواند کاتالوگ آخرین محصولات و لینک تمامی محصولات سوره مهر در آمازون و گوگل بوک را ارائه دهد. همچنین چکیده‌ای از کتاب سال که در سال گذشته کتاب «وقتی مهتاب گم شد» انتخاب شده بود، ارائه می‌شود. نسخه عربی سایت نیز در حال طراحی است که در آینده نزدیک آماده خواهد شد.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته، بهره‌برداری از نسخه IOS نرم‌افزار کتابخوان سوره مهر بود که به واسطه آن، مخاطبان از این پس می‌توانند از صفحه اول سایت، لینک دریافت این نسخه را دریافت کنند. از دیگر امکاناتی که در این نرم‌افزار کتابخوان طراحی شده، برگزاری مسابقات کتابخوانی است که با این شیوه، دیگر کاربر برای شرکت در مسابقه نیازی نیست که به صفحه دیگر برود، در محیط این نرم‌افزار ۲۵ عنوان کتاب به صورت ترجمه شده به زبان‌های مختلف در طبقه‌ای مجزا قرار گرفته و کتاب‌های شاخص انتشارات سوره مهر نیز عرضه شده است. مخاطبان می‌توانند با امکان پرداخت ارزی که در حال طراحی است، ای‌بوک کتاب‌های ترجمه شده را نیز خریداری کنند.

به گفته مدیر بخش سوره مهر الکترونیک؛ یکی از کارهایی که در سال ۹۶ انجام شد، ایجاد پایگاه ثابت برای پویش‌ها در طول سال است. رونمایی همزمان از نسخه چاپی و الکترونیک از دیگر کارهایی بود که سوره مهر الکترونیک در سال گذشته انجام داد. «خاطرات سفیر»، «دارساوین»، «ملاقات در فکه» و … از دیگر آثاری بود که در سال گذشته به این صورت رونمایی شد.

نادری با بیان اینکه در مجموع تاکنون حدود ۱۳۰۰ عنوان کتاب در سوره مهر الکترونیک در قالب کتاب الکترونیک تولید و عرضه شده است، از تولید کتاب‌های گویا خبر داد و افزود: از سوی دیگر، حدود ۵۰ عنوان کتاب نیز به صورت صوتی و ۳۰ عنوان کتاب نیز به صورت اپلی‌کیشن کتاب تولید شده است. برای اینکه بخواهیم مخاطب بتواند کتاب را به صورت الکترونیک مطالعه کند، چند عضو باید فعال باشد تا این امر صورت بگیرد؛ از اپراتور‌ها که زیرساخت را فراهم می‌کنند گرفته تا پلت‌فرم‌ها و… . سوره مهر خود را رقیب پلت‌فرم‌های دیگر نمی‌داند. مؤلفه سوم که باید در این زمینه حضور داشته باشد، مؤلفه محتواست که سوره مهر خود را یکی از اعضای فعال در این زمینه می‌داند. از سوی دیگر، سوره مهر خود نرم‌افزار کتابخوان تولید کرده اما هیچ‌گاه خود را رقیب دیگر پلت‌فرم‌ها نمی‌داند. محتوای سوره مهر در سال‌های اخیر به صورتی بوده که مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته و از سوی دیگر، توانسته نقش متولی در حوزه محتوایی به دست بیاورد. محتوای سوره مهر در نرم‌افزارهای جدید مانند KETUP هم عرضه می‌شود که مخاطب می‌تواند با پرداخت شارژ کتاب را به صورت روزانه امانت بگیرد.

«چت‌بوک»؛ نرم‌افزار جدید برای کتاب خواندن

وی به کتاب‌های چندرسانه‌ای اشاره و اضافه کرد: یکی از نرم‌افزارهایی که راه‌اندازی شده نرم‌افزار چت‌بوک است که در کافه‌بازار نیز عرضه می‌شود. چت‌بوک کتاب‌هایی که حالت محاوره‌ای هستند و براساس پرسش و پاسخ طراحی شده است، عرضه می‌کند. این در واقع چتی است که بین دو نفر اتفاق افتاده و مخاطب با کلیک کردن، در جریان این چت قرار گرفته و حتی قابلیت ارسال عکس و … هم دارد. محیط جالب و بکری است که تاکنون در کشور وجود نداشته است. سوره مهر الکترونیک کتابخانه‌ای در این زمینه تهیه کرده است که در حال حاضر کتاب‌های «دارساوین» و دو جلد از مجموعه «برای تاریخ می‌گویم»، شامل خاطرات محسن رفیق‌دوست را در این فضا عرضه کرده است و به مرور تکمیل می‌شود. قرار است تمامی کتاب‌هایی که حالت محاوره‌ای دارند در این قالب عرضه می‌شود.

«گلستان یازدهم» و «خاطرات معصومه دباغ» را بشنوید

نادری همچنین در ادامه به برنامه‌های سوره مهر الکترونیک برای شرکت در سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: ۱۰ عنوان کتاب جدید به صورت کتاب گویا در نمایشگاه کتاب از سوی سوره مهر الکترونیک عرضه می‌شود که از این جمله می‌توان به «شنام»، «گلستان یازدهم»، «همه سیزده سالگی‌ام»، «زیتون سرخ»، «تی‌لم»، «آبنباب هل‌دار»، نسخه جدید «وقتی مهتاب گم شد»، «کافه‌خنده»، «خاطرات معصومه دباغ» و «گچ پژ» اشاره کرد. همچنین مجموعه «یک کار خوب» که در حوزه کودک و نوجوان تولید شده، به صورت موزیکال برای این گروه سنی تولید و در نمایشگاه عرضه می‌شود. انتشارات سوره مهر تاکنون ۳۰ عنوان کتاب گویا تولید کرده است که این ۱۰ عنوان، کتاب جدید هستند. یک‌سری کتاب صوتی دیگر هم در دست آماده‌سازی است که به صورت سی‌دی منتشر نمی‌شود، بلکه فایل صوتی آن منتشر خواهد شد و در سامانه سوره مهر قرار خواهد گرفت. تاکنون دو عنوان کتاب سوره مهر به کد پیشواز ویژه مناسبت‌های مختلف تبدیل شده‌اند.

نادری همچنین از تولید کتاب‌های شاخص به صورت فلش خبر داد و یادآور شد: کتاب‌های شاخص سوره مهر به صورت فلش هم تولید شده است که در هر کدام از این فلش‌ها، یک یا چند مجموعه صوتی ذخیره شده است. تاکنون پنج عنوان از فلش‌بوک‌ها تولید و عرضه شده است. «وقتی مهتاب گم شد»، «دختر شینا»، «آن بیست و سه نفر»، «فرنگیس» و مجموعه «رفاقت به سبک تانک»، «قصه نمایش کودکان» و سلسله قصه‌های «موتوری» نیز برای گروه سنی کودک و نوجوان عرضه شد. پنج عنوان کتاب جدید نیز در این قالب برای ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال آینده تولید خواهد شد که از این جمله می‌توان به عناوین «همه سیزده‌سالگی‌ام»، «آبنبات هل‌دار»‌، «گلستان یازدهم»، «شنام» و یک مجموعه جدید برای کودک و نوجوان اشاره کرد.

مدیر بخش سوره مهر الکترونیک از تولید  ۱۰ عنوان کتاب جدید در قالب واقعیت افزوده برای سال جدید خبر داد و اضافه کرد: در سال جدید در نظر داریم که ۱۰ عنوان کتاب جدید در این قالب تولید و عرضه کنیم. برای اپ واقعیت افزوده که نسخه اندروید و IOS هم دارد، یک‌سری از کتاب‌های شاخص سال ۹۶ مانند «خاطرات سفیر» و «دارساوین» نیز در این قالب عرضه و محتوای ویدیویی نیز به آن افزوده می‌شود.

برچسب‌ها:
نظرات
ارسال نظر
خط اخبار