به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «مرگ تاجرانه» شهید و شهادت در کلام رهبر معظّم انقلاب اسلامی(مدّظلّه‌العالی) در شش فصل به موضوعات چیستی شهادت و تعریف آن، ویژگی‌های شهیدان، آثار شهادت، وظایف ما نسبت به شهیدان، تکریم شهیدان و قدردانی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران، ویژگی‌های خانواده معظّم شهدا و بیانات معظّمٌ‌له پیرامون شهدای خاص و برجسته مانند شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید چمران و … پرداخته است.  پایگاه اطلاع‌رسانی BOOK-KHAMENEI.IR در آستانه‌ی سالروز حادثه هفتم تیر و شهادت شهید بهشتی بخش‌هایی از این کتاب را به صورت خلاصه منتشر کرده است.

* شهدای هفتم تیر بهترین و برجسته‌ترین عناصر نظام جمهوری اسلامی و انقلاب

شهدای این حادثه جزو بهترین و برجسته‌ترین عناصر نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی بودند و یاد آنها هرگز فراموش نخواهد شد _ بخصوص شخصیّت برجسته و نورانىِ مرحوم آیت‎الله بهشتی(رضوان‌الله‌تعالی‌علیه) و دیگر شهدا _  (صفحه،۸۷)

* حادثه‌ هفتم تیر نشانه‌ اقتدار و استحکام

حادثه‌ی هفتم تیر همچنین نشانه‌ اقتدار و استحکام هم است؛ چون اگر کسى شهید بهشتى‏ را می‌شناخت و قوّت فکر و اراده و ابتکار در تصمیم و اقدام را در این شخصیّت ممتاز می‌دانست، خوب می‌فهمید که حذف یک چنین شخصیّتى از مجموعه‌ مدیریّتى کشور چه معنایى می‌دهد. (صفحه،۸۴)

* شخصیتی توانا و خلاق

شهید بهشتى‏ حقیقتاً مثل سنگ آسیاى گرانى بود که با گردش خود، ده‌ها کار انجام میداد؛ تولید انرژى می‌کرد، کار راه می‌انداخت، پیش میرفت و فکر تولید می‌کرد. (صفحه،۸۴)

* هفتم تیر خونی تازه در رگ نظام

وقتى کسى مثل این شخصیّت ـ شهید بهشتی ـ را که در مدیریّت، در اجرا، در اقدام، در فکر، در مبانى فقهى و فلسفى، در تجربه و جهان‌دیدگى و روشن‏فکرى و وسعت نظر در آن پایه و رتبه بود، از دل مدیریّت نظامى نوپا بیرون بکشند و آن را از بین ببرند، باید نظام فلج می‌شد؛ امّا نظام نه تنها با رفتن بهشتى و با رفتن شخصیّت‌هاى برجسته‌ دیگرى که چه با او، چه قبل از او و چه بعد از او به شهادت رسیدند، فلج و زمین‏گیر نشد، بلکه هرکدام از این شهادت‌ها مثل خون تازه‌اى در رگ کالبد زنده و پُرطراوت این نظام جوان دوانده شد و او را سرحال‌تر، بانشاط‌تر و پُرانگیزه‌تر کرد.(صفحه،۸۴)

* شهادت پاداش بزرگ شهید بهشتی و یارانش

حقیقتاً مردن معمولى و در بستر، براى کسانى مثل شهید مظلوم ما مرحوم شهید بهشتى‏ با آن‌همه تلاش، با آن‌همه همّت و غیرت کم بود و باید شهید میشد. شهادت پاداش بزرگى است که خداوند به او و یارانش داد. (صفحه،۸۴)

* حادثه‌ هفتم تیر سرنوشت ساز بود

حادثه‌ی هفتم تیر حادثه‌ای است که به سرنوشت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ارتباط دارد، و این حادثه برای جمهوری اسلامی سرنوشت‌ساز بود.(صفحه،۸۷)

* حادثه‌ آگاه کننده

اگر حوادث معدودی از قبیل هفتم تیر اتّفاق نمی‌افتاد و این سرمایه‌ها از دست ملّت ایران نمیرفت، یقیناً ملّت عزیز ایران نمیتوانست چهره‌ منافقین را اینجور آشکار تشخیص دهد؛ باز آنها می‌توانستند نفوذ کنند. (صفحه،۸۸)

* شهدای هفتم تیر انسان‌های ممتاز جامعه بودند

کسانی که در حادثه‌ی هفتم تیر و دیگر حوادث انقلاب به شهادت رسیدند و خونشان ریخته شد، نفوس زکیّه‌ای از افراد بشر و انسانهای ممتاز جامعه بودند.(صفحه،۱۱۱)

* بهشتی انسان بزرگ

آقای بهشتی خیلی خیلی بزرگ بود و این مردم هنوزم که هنوز است، به‌نظر من آقای بهشتی را نشناخته‌اند. بهشتی در آینده شناخته خواهد شد. (صفحه،۲۱۷)