به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، کتاب «چه کسی خانواده آمریکایی را کشت» (who killed the American family?) نوشته فیلیس اشلفلی (Phyllis schlafly) در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴ در آمریکا چاپ و منتشر شده است. فیلیس اشلفلی، نویسنده یک خبرنامه‌ ماهانه از سال ۱۹۶۷ به نام «گزارش فیلیس اشلفلی» و یک ستون است که در صد روزنامه چاپ می‌شود. نقد‌های روزانه‌ی وی روزانه در بیش از ۶۰۰ ایستگاه پخش می‌شود و برنامه‌ی گفتگوی تلفنی وی درباره آموزش به نام «انجمن زنده‌ی عقاب» به صورت هفتگی از ۹۰ ایستگاه رادیویی پخش می‌شود.

اشلفلی در کتاب «چه کسی خانواده آمریکایی را کشت» تحولات منفی خانوادهء آمریکایی را مورد نقد قرار می‏دهد و به مباحث مختلفی در این زمینه اشاره می‏کند از جمله: خلأ ازدواج در آمریکا، تأثیر ایده‏ های فمینیستی بر گسترش مهدکودک‏ها، پذیرش حرام‏ زادگی توسط قانون و دادگاه‏ها، اقتدار هم‏جنس ‏‎بازان در آمریکا و تأثیرگذاری آنها بر تصمیم ‏گیری دولتمردان، تأثیر معاهدات سازمان ملل بر تضعیف خانواده و نقش تربیتی والدین، تضعیف نقش پدران در خانواده، حمایت دولت آمریکا از روابط نامشروع و فرزندان حاصل از این روابط، آثار مخرب برخی توصیه‏های روانشناسان بر خانواده و…

کتاب «چه کسی خانواده آمریکایی را کشت» از هشت فصل تشکیل شده است: «خانواده آمریکایی که در گذشته می‌شناختیم»؛ «فمینیست‌ها ارزش خانواده را نفی می‌کنند»؛ «برداشته شدن حمایت‌های قانونی از خانواده»؛ «دادگاه‌های خانواده، خانواده را کنترل می‌کنند»؛ «مشوق ها خانواده را تضعیف می کنند»؛ «متخصصان، خانواده را بازتعریف می کنند»؛ «فرهنگ، خانواده را به سُخره می‌گیرد» و «به سوی خانه».

نویسنده در مقدمه اش درباره دغدغه ها و موضوعاتی که در این کتاب بدان پرداخته، نوشته است: «این کتاب درباره ترکیب نیروهایی است که خانواده آمریکایی که ما در دهه ۱۹۵۰ می‌شناختیم را از بین بردند. از جمله عوامل متعدد: تغییرات متن قانون، تصمیمات دادگاه‌ها، فرهنگ، آموزش از دبستان تا دانشگاه و توصیه‏های روشنفکرانی است که تصور می‌کنند می‌دانند چطور زندگی دیگران را مدیریت کنند. هیچ‌کدام از این عوامل به‌تنهایی نمی‌توانستند ازدواج را از بین ببرند، اما در کنار هم نیروی عظیمی تشکیل دادند. موضوع این کتاب حمله‌ عوامل مختلف به خانواده هسته‌ای آمریکایی است. عواملی که هر یک انگیزه خاصی برای از میان بردن آن داشتند. تکّه‌های باقیمانده از خانواده آمریکایی باعث نمی‌شود بتوانیم دولت محدود داشته باشیم، چرا‌که اکنون دولت برای انجام کار‌هایی که در گذشته خانواده انجام می‌داد، مداخله می‌کند. این مشکل تنها با جلوگیری از ازدواج همجنس‌بازان و یا «مسئولیت‌پذیری» بیشتر پدران حل نخواهد شد. ما باید همه‌ عواملی که خانواده آمریکایی را به قتل رساندند، شناسایی کنیم.

نویسنده در ادامه مقدمه می نویسد: «چه‌کسی خانواده آمریکایی را کشت؟» توضیح می‌دهد که فمینیست‌ها، قضات، قانونگذاران، روانشناسان، استادان و دوره‌های دانشگاهی، مشوق‌ها و بازدارنده‌های دولتی و دولتمردان دموکراتی که به دنبال جلب آراء مردم هستند، هر‌کدام به چه دلیل و چگونه در مقابل خانواده آمریکایی که در گذشته می‌شناختیم و ۵۰ سال پیش در تلویزیون دیده می‌شد، جبهه گرفتند. هر‌کدام از اقدامات ضد خانواده به خودی خود ممکن است کوچک به نظر برسند، اما مجموع این اقدامات دارند وضع آمریکا را بد‌تر و بدتر می‌کنند. وقت آن رسیده که جهت حرکت امواج را برگردانیم.

نویسنده در بخشی از کتاب آمده است: «خشونت در خانواده یک ناهنجاری بزرگ در آمریکاست و به حد بسیار بالایی رسیده است. تجدد و مدرنیته یکی از دلا یل بروز خشونت در خانواده هاست که متاسفانه از غرب به شرق نیز نفوذ کرده است در جامعه آمریکا هنگامی که مدرن و صنعتی می شوید، وقتی فردگرایی دارید، مدرنیته می گوید که اخلاق چندان اهمیتی ندارد و بحث بر سر قانون مدنی است در این جاست که می بینیم مدرنیته و تجدد و صنعتی شدن در کنار برکات دارای آفات فراوانی نیز هست. مسائل اخلاقی و مذهبی در خانواده های آمریکایی رنگ باخته و زندگی ماشینی و فردگرایی به گونه ای است که هر فردی تنها به خود و منافع خویش می اندیشد و همین امر سبب بروز اختلافات زیادی در خانواده می شود. وقتی فردگرایی گسترش یافت، هیچ کس در برابر دیگری گذشت نمی کند و همین امر باعث بروز خشونت می شود.»

مشخصات کتاب

چاپ اول کتاب «چه کسی خانواده آمریکایی را کشت؟» با ترجمه آزاده وجدانی و سمانه مدنی در ۳۶۰ صفحه، قطع رقعی و قیمت ۱۵۰۰۰ تومان از سوی دفتر نشر معارف عرضه شده است. پیش از این، دفتر نشر معارف در زمینه مسائل خانواده و نقد فمنیسم از دیدگاه نویسندگان غربی، کتابهای «آن روی فمنیسم»، «تأثیر فمنیسم بر فرزندان»، «تأثیر فمنیسم بر فروپاشی حکومتها»، «تأثیر فمنیسم بر دختران در غرب»، «عریان کردن فمینیسم»، «چه کسی گهواره را تکان خواهد داد؟»، «دروغ هایی که زنان باور می کنند و حقایقی که آنها را آزاد می کند»، «بررسی مبانی فلسفی، کلامی و آثار عملی فمنیسم»، «غریزه مادری»، «جنگ علیه والدین»، «آیا هیچ چیز خوب درباره مردان وجود دارد؟»، «وضعیت اسفبار پسران»، «مطالعات زنان»، «فمنیسم در آمریکا تا سال ۲۰۰۳»، «عفاف گرایی در غرب»، «دختران به عفاف روی می آورند»، «آسیب مهدکودک»، «وای وای اروپا، آمریکا» (۲جلد)، «فمنیسم؛ راه یا بی راه»، «فمنیسم» و… منتشر کرده است.

****

براي تهيه کتاب «چه کسی خانواده آمریکایی را کشت؟» و مجموعه «فمنیسم در ترازوی نقد» نوشته نویسندگان غربی و دیگر محصولات دفتر نشر معارف می ‏توان از طریق سايت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا دفتر مرکزي نشر معارف قم (۰۲۵۳۷۷۴۰۰۰۴) یا از طریق فروشگاههاي پاتوق کتاب تهران (تلفن ۸۸۹۱۱۲۱۲)، پاتوق کتاب قم (تلفن ۳۷۷۳۵۴۵۱)، پاتوق کتاب شيراز (تلفن ۰۷۱۳۲۳۴۴۶۱۵)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن ۰۵۱۳۲۲۲۰۱۱۹)، پاتوق کتاب زنجان (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۲)، پاتوق کتاب کرمانشاه (تلفن ۰۸۳۳۷۲۳۸۴۱۱)، پاتوق کتاب ساری (۰۱۱۳۲۵۳۰۲۰)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن ۰۳۴۳۲۲۳۱۴۶۶)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن ۰۴۱۳۵۵۷۶۰۰۰)، پاتوق کتاب قزوین (۰۲۸۳۳۳۶۲۸۰۶)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۴۴۳۲۳۵۴۵۲۲)، پاتوق کتاب کرج(۰۲۶۳۴۴۳۵۲۹۰)، پاتوق کتاب اراک (۰۸۶۳۲۲۲۹۰۳۸)، پاتوق کتاب شهرکرد (۰۳۸۳۲۲۴۳۲۲۲)، پاتوق کتاب گرگان(۰۹۱۰۷۷۵۵۱۷۲)، پاتوق کتاب ایلام (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۸)، پاتوق کتاب اصفهان (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۶۳)، پاتوق کتاب ارومیه (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۶۶)، پاتوق کتاب بندرعباس (۰۷۶۳۶۱۷۵۵۷)، پاتوق کتاب بوشهر (۰۹۱۷۶۶۷۱۵۵۴)، پاتوق کتاب اهواز (۰۹۱۰۵۵۷۷۱۶۴)، پاتوق کتاب اردبیل (۰۴۵۳۳۲۶۳۱۴)، پاتوق کتاب بیرجند (۰۵۶۳۲۴۲۰۰۷۸)، پاتوق کتاب رشت (تلفن ۰۱۳۳۳۳۲۰۶۹۷)، پاتوق کتاب یاسوج (۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۵)، پاتوق کتاب بجنورد (۰۵۸۳۲۲۱۲۲۸۳ و ۰۹۱۰۷۷۵۵۱۸۴) و ديگر مراکز توزيع محصولات فرهنگي اقدام کرد.