به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب، با اشاره به آغاز تابستانۀ کتاب گفت: خوشبختانه توانستیم بودجه برگزاری تابستانه کتاب را تامین کنیم ، البته این بودجه نسبت به بودجه عیدانه کتاب با کاهش یک میلیارد تومانی روبرو بوده و با بودجه‌ای حدود یک و نیم میلیارد طرح تابستانه برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به تغییرات در تابستانه کتاب گفت: ما در این دوره پالایش کتاب‌ها را نیز آغاز کردیم‌، چرا که قرار نیست ما از خرید هر نوع کتابی حمایت کنیم‌، تا پیش ازاین برخی کتاب‌های تستی،‌ دانشگاهی و … نیز در طرح خریداری شده بود که ما از این دوره پالایش را قوی‌تر کرده و اینگونه کتاب‌ها را از دایره حمایتی خود خارج کردیم.

حسینی‌پور با اشاره به ساماندهی نظام یارانه‌ها گفت: توزیع یارانه‌ها براساس یکسری شاخص‌ها انجام می‌شد‌، که وسعت‌، تعداد کتابفروشی‌‌ها‌، موقعیت جغرافیایی‌، سوابق مشارکت در طرح و … از جمله شاخص‌های تخصیص یارانه بود. بر اساس این شاخص‌ها استان‌های برخوردار بیشتر مورد حمایت قرار می‌گرفتند و عدالت یارانه‌ای رعایت نمی‌شد.

وی ادامه داد: بررسی‌ها ما را به فرمولی رساند که برای محقق کردن عدالت یارانه‌لای‌، یارانه را بر اساس سرانه جمعیت تقسیم کنیم‌، سپس یارانه استان را بر اساسا شاخص‌ها تقسیم‌بندی کنیم.

نهمین دوره طرح‌های حمایتی از کتابفروشی‌ها با عنوان (تابستانه کتاب۹۷) از سه‌شنبه ۳۰ مرداد ماه در کتابفروشی‌های عضو طرح در سراسر کشور آغاز و در تهران به مدت هفت روز و در سایر شهرها و شهرستان­‌ها به مدت ۱۰ روز کتاب‌های تألیفی با کمک هزینه خرید ۲۵ درصد و کتاب‌های ترجمه با کمک هزینه خرید ۱۵ درصد عرضه می‌شود. حداکثر یارانه اختصاصی به هر کتابفروشی، میزان و درصد مشارکت کتابفروشی­‌ها در تخصیص یارانه بر اساس اعتبار کلی طرح تعیین و قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد.

در این طرح سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ریال (صد هزار تومان) است و مدت زمان تسویه حساب طرح با کتابفروشی‌ها، حداقل شش ماه خواهد بود.