به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری  بر کتاب ” فرنگیس” امروز هشتم مهرماه، با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین شیرازی، مرتضی سرهنگی و جمعی از نویسندگان دفاع مقدس برگزار شد.

معصومه آباد، نویسنده کتاب “من زنده‌ام” در ابتدای این نشست با بیان اینکه “امروز به‌پاسداشت ایثار و نشر فرهنگ مقاومت گرد هم آمده‌ایم”، گفت: هدیه امروز خانم حیدرپور این است که رشادتی که او در بخشی از تاریخ دفاع مقدس نشان داد و قلم خانم فتاحی است که روستای گورسفید را به ما معرفی کرد. فتاحی از گورسفید دختری را به ما معرفی کرد که از جنس آهو و خورشید بود. استعاره‌ها و تعابیری که در این کتاب به‌کار رفته برایم جالب بود.

وی ادامه داد:‌ گورسفید روستایی دورافتاده در نقطه صفر مرزی است که امروز با وجود حیدرپور می‌تواند اسطوره‌ باشد؛ روستایی که از هر خانواده شهید داده‌اند. جنگ شاید برای خیلی‌ها تمام شده اما بازی کودکان این روستا با مین است.

آباد ادامه داد:‌ گاه جامعه با خاطرات این‌گونه برخورد می‌کنند که این خاطرات تمام شده در صورتی که این خاطرات برای ما سرمایه بی‌پایانی است که می‌تواند فرهنگی را برای ما نهادینه کند. دردناک‌ترین بخش در تمام صفحات “فرنگیس” فصل‌ یازده و دوازده” است، زمانی که جنگ داشت به پایان می‌رسید که عملیات مرصاد آغاز می‌شود.

شیرازی:‌ نقش زنان در دفاع مقدس باید در جهان تبیین شود

حجت‌الاسلام والمسلمین علی شیرازی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اهمیت خاطرات زنان در جنگ تحمیلی و نگارش این خاطرات گفت: شهید چمران می‌گفت شیپور جنگ که زده می‌شود، مرد از نامرد تشخیص داده می‌شود. کسانی که ادامه‌دهنده راه حضرت زینب هستند در جنگ هشت‌ساله حماسه‌ها آفریدند که یکی از این بزرگواران خانم حیدرپور است که نمادی از ایشان و زنان انقلاب اسلامی در “فرنگیس” نشان داده شده است. این نقش باید هم در ایران و هم در جهان تبیین شود.

وی افزود: تنها این نقش در جنگ نظامی نیست، در عصر جنگ فرهنگی نیز زنان ما حماسه‌ها آفریدند که یکی از آنها تدوین کتاب‌هایی در این ارتباط است. باید تقدیر ویژه کرد از نویسندگانی که این حماسه‌ها را برای نسل بعد تبیین می‌کنند. ۲۵ سال قبل که رهبر انقلاب از این کتاب‌ها حمایت می‌کردند، آن روز هم شاید حوزه هنری متوجه نبود که چه حماسه‌هایی تدوین می‌کند. امروز نمایی از این حماسه را در جمهوری اسلامی شاهد هستیم، آینده بخش‌های بیشتری از این حماسه‌ها روشن خواهد شد. امیدواریم آیندگان قدر این زحمات را بیشتر بدانند.

مرتضی سرهنگی: دفاع مقدس جنگ جهانی سوم بود

مرتضی سرهنگی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه “ما در ضعیف‌ترین شکل ممکن بودیم و دشمن فکر می‌کرد که می‌تواند به نتیجه دل‌خواه برسد”، گفت: ولی آنها این را در نظر نگرفتند که همه ما به‌ناگاه سرباز شدیم. خانم حیدرپور نیز با تبرش این کار را کرد. نوشتن بعد از جنگ سنت است، همه می‌نویسند تا بگویند چه اتفاقی افتاده است. فتاحی کار بزرگی کرد و خانم حیدرپور را به ما معرفی کرد.

وی ادامه داد: ادبیات جنگ ما تا به روستاها نرود اصالت خود را به دست نمی‌آورد. بسیاری از آزادگان و سربازان ما در روستاها هستند و کسی از رشادت‌های آنها خبر ندارد.

وی در ادامه با بیان خاطره‌ای از پزشکی عراقی یادآور شد: او می‌گفت یک‌چهارم جمعیت عراق را مصری‌ها پر می‌کنند تا به کارهای مردان عراقی که در جنگ هستند بپردازند. ما در طول جنگ اسرایی از دیگر کشورها داشتیم؛ از سودان گرفته تا مصر. خیلی از عراقی‌ها هم از این مزدوران خوششان نمی‌آمد. دفاع مقدس ما یک جنگ جهانی سوم بود.

سرهنگی تأکید کرد: امیدواریم یک گشایشی در حوزه ادبیات مقاومت کرمانشاه رخ دهد. کرمانشاه عضو پنج استان جنگی ماست. کار ناشده بسیار هست. امیدواریم با این اتفاقی که برای کتاب ” فرنگیس” رخ داد، اتفاقات دیگری نیز رقم بخورد.

سپهری:‌ امثال حیدرپور آیتی برای جامعه هستند

معصومه سپهری، نویسنده کتاب‌های “نورالدین پسر ایران” و “لشکر خوبان” نیز در ادامه این نشست با ابراز اینکه “در رنج‌ها، شادی‌ها و غم‌های خانم حیدرپور شریک هستیم، گرچه نمی‌توانیم آن را جبران کنیم”، گفت: این کتاب‌ها می‌تواند اخلاق جامعه را بهتر کند و اعتماد به نفسش را بالاتر ببرد. خانم حیدرپور و تمام کسانی که رنج جنگ بر تنشان مانده است، آیتی برای ما هستند.

وی افزود: اگر نویسندگانی مانند خانم فتاحی نبودند این رنج‌ها گفته نمی‌شد. کاش با کتاب‌های خاطرات دفاع مقدس درست برخورد کنیم تا نویسندگان راغب شوند بیشتر در این حوزه کار کنند. این فقط مسئله مالی نیست. ما به‌دلیل برخی مسائل تمرکزمان را از این حوزه از دست داده‌ایم؛ در حالی که دوست داریم در حوزه دفاع مقدس کار کنیم.

وی تأکید کرد: اگر قرار است این آثار به فیلم تبدیل یا ترجمه شود، کار باید درست صورت بگیرد. امیدوارم سرنوشت خانم حیدرپور تلنگری برای همه ما باشد.

 

مهناز فتاحی در این مراسم با اشاره به مراحل نگارش کتاب «فرنگیس» گفت: در طول این سالها هرگاه با فرنگیس حیدرپور حرف می‌زدم با غم و اشک و آه بود. وقتی خبر چاپ کتاب را به او دادم از ته دل خندید. کتاب فرنگیس به همه ایران تعلق دارد. قلم من یا تبر فرنگیس؟ آیا فرنگیس راوی است و من نویسنده یا من راویم و فرنگیس نویسنده؟ حقیقت آن است که تبر فرنگیس و قلم من یکی است.

وی ادامه داد: او مایل نبود، خاطراتش را بنویسد تا اینکه از پدرم که نظامی بود با او صحبت کردم و اینکه من خودم جنگ را حس کردم، در این زمان او قبول کرد که خاطراتش را روایت کند تا در قالب کتابی منتشر شود. خوشحالم که این کتاب سرانجام ما را به هم پیوند داد.

فتاحی با اشاره به اثرات جنگ در کرمانشاه گفت: هنوز در کشور ما مین‌ها قربانی می‌گیرند، مردم کرمانشاه نجیب و درد کشیده هستند، خیلی از آنها هنوز پرونده جانبازی ندارند. خانمهایی که در گوشه گوشه ایران قلم می‌‌زنند و درباره جنگ می‌نویسند شاید از هم دور باشند اما دلهایشان به هم نزدیک است.

نویسنده کتاب فرنگیس در پایان با اشاره به نقش زنان در خاطره‌نویسی دفاع مقدس گفت: زنان این حوزه به صورت ویژه حمایت می‌طلبند، امیدواریم که روزی بتوانیم از طریق داشتن یک انجمن بتوانیم از این زنان حمایت کنیم تا آنها بهتر از پیش در این حوزه قدم بردارند.

وی در پایان گفت: خانم حیدرپور حالا کتابش را در نشست‌های کتابخوانی مطالعه و تبلیغ می‌کند.

فرنگیس حیدرپور راوی کتاب فرنگیس نیز در ادامه با اشاره به بخشی از خاطراتش که در این کتاب درج شده گفت: خیلی خوشحالم که امروز در این مراسم حاضر هستم، در سال ۵۹ که نیروهای بعثی به ایران حمله کرده بودند ۸ نفر از روستائیان که تعدادی از آنها از اعضای خانواده من بودن،د به صورت مردمی تصمیم می‌گیرند که جلوی دشمن را بگیرند. اینها وقتی عازم می‌شوند، بعثی‌ها ماشین آنها را مورد اصابت قرار داده و همه هشت نفر را شهید می‌کنند. از یک طرف جنازه هشت شهید داشتیم که باید به خاک می‌سپردیم و از طرف دیگر نیز پیوسته بمباران می‌شدیم. با هر سختی که بود این ۸ نفر به خاک سپرده می‌شوند.

وی ادامه داد: ساعاتی بعد نیروهای بعثی به دل روستا حمله می‌کنند و مردم که عموماً زن و بچه بودند برای حفظ جانشان به تپه‌ها می‌گریزند، بچه‌ها گرسنه بودند و آب و غذا می‌خواستند، من به همراه چند نفر دیگر تصمیم می‌گیریم که برای تهیه غذای بچه‌ها به روستا برویم. در راه بازگشت دو سرباز عراقی دیدم که یکی را توانست با تبر بکشم و دومی را اسیر کردم و با خود به تپه‌ها بردم.

وی ادامه داد: از اینکه این کتاب نوشته شده و این مراسم برگزار شد خوشحالم و از خانم فتاحی تشکر می‌کنم. آرزو دارم که رهبر معظم انقلاب را ببینم.

 

در پایان این مراسم از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب فرنگیس رونمایی شد این کتاب از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.