به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، مراسم تجلیل از فرنگیس حیدرپور، راوی کتاب «فرنگیس»، به مناسبت رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب با حضور آیت‌الله علما نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه و امام جماعت کرمانشاه، هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، محسن مؤمنی شریف رییس حوزه هنری کشور، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر و جمعی از مسئولان و اهالی این شهر در سینما آزادی کرمانشاه برگزار شد.

مختارپور: تقدیر از قهرمانان جنگ تحمیلی یک تکلیف است

علیرضا مختارپور در این مراسم با اشاره به تقدیر از راویان، رزمندگان و شهدای جنگ تحمیلی گفت: تقدیر از فرنگیس حیدرپور، خوش لفظ‌ها، چیت‌سازیان‌ها، همت‌ها و باکری‌ها یک تقدیر صرف نیست، بلکه این تقدیر با هدف تقویت روحیه و امید، تقویت قهرمان‌ها و تأثیرات فوق‌العاده خاطرات دفاع مقدس بر کل بدنه جامعه از خانواده‌ها گرفته تا سطوح بالای مدیریتی کشور انجام می‌شود.

وی افزود: برگزاری این مراسم‌ها برای تمام مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی کشور یک ‌تکلیف است که باید همیشه و همه ساله تکرار شود تا آحاد جامعه با این قهرمانان واقعی جامعه آشنا شوند.

در ادامه این مراسم مهناز فتاحی نویسنده کتاب «فرنگیس» گفت: دیدن تندیس زن تبر به دست در پارک شیرین کرمانشاه برایم تکلیفی شد که خاطرات این شیرزن را بنویسم و با قلمم ادامه دهنده راه فرنگیس و تبرش باشم. وقتی قلم من و تبر فرنگیس کنار هم قرار گرفتند این کتاب توانست تقریظ مقام معظم رهبری را به دست بیاورد.

سرهنگی: بعثی‌ها از مادران ایرانی شکست خوردند

مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری هم در این مراسم گفت: فرنگیس چهره و تصویری از تمام زنان ایرانی در جنگ هشت ساله ماست. بعثی‌ها از مادران ایرانی شکست خوردند. از فرنگیس‌ها و شیرزنانی که شانه به شانه همسران و فرزندانشان جنگیدند و توانستند مردانه دشمن را از خاک کشور بیرون کنند و این چیزی بود که آنها به هیچ عنوان پیش بینی‌اش را نمی‌کردند.

بازوند: دفاع مقدس برای کرمانشاه تابلوی افتخاری مملو از قهرمانان است

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه سخنران دیگر این مراسم بود. وی در سخنانی گفت: دفاع مقدس برای کرمانشاه همانند تابلوی افتخاری است که مملو از قهرمانان و پهلوانانی همچون بانو فرنگیس حیدرپور است که با هنرمندی و غیرت‌شان در تاریخ ماندگار شدند.

استاندار کرمانشاه افزود: کتاب «فرنگیس» از اتفاقات مهم و تاریخی استان کرمانشاه پرده برمی‌دارد که این مسئله باعث عظمت این کتاب است.

چندی پیش تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «فرنگیس» طی مراسمی با حضور نویسنده و راوی این کتاب رونمایی شد. متن یادداشت رهبر معظم انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«بخش ناگفته و بااهمّیّتی از حوادث دوران دفاع را به مناسبت شرح حال این بانوی شجاع و فداکار، در این کتاب می‌توان دید. بانو فرنگیس دلاور با همان روحیّه‌ی استوار و پُرقدرت، و با زبان صادق و صمیمی یک روستایی، و با عواطف و احساسات رقیق و لطیف یک زن، با ما سخن گفته و منطقه‌ی ناشناخته و مهمّی از جغرافیای جنگ تحمیلی را با جزئیّاتش به ما نشان داده است.

ما از روستاهای مرزی در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگی‌ها و گرسنگی‌ها و خسارت‌های مادّی و ویرانی‌ها و داغ عزیزان آنها، هرگز به این وضوح و تفصیلی که در این روایت صادقانه آمده است، خبر نداشتیم؛ و نیز از فداکاری جوانان آنان که در شمار اوّلین شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجرای قتل و اسارت دشمن به دست این بانوی دلاور هم که خود یک داستان مستقل و استثنائی است که نظیر آن فقط در سوسنگرد، در همان اوان، اتّفاق افتاده بود. بانو فرنگیس را باید بزرگ داشت و از نویسنده‌ی کتاب -خانم فتّاحی- به‌خاطر قلم روان و شیوا و هنر مصاحبه‌گیری و خاطره‌نویسی، باید بسیار تشکّر کرد. ۹۶/۱۱/۲۱»