به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمدرضا هدایت‌پناه، استاد گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه طرح جامعی را به تاریخ امامان شیعه اختصاص داده که طبق آن نگارش تاریح حیات شریف هر یک از ائمه(ع) به یکی از افرد گروه تاریخ اسلام و یا یکی از پژوهشگران بیرونی سفارش داده شد که نگارش تاریخ حیات امام حسن(ع) و امام حسین(ع) به عهده بنده بود.

وی افزود: به حمد الله تاریخ جامع حیات امام حسن مجتبی(ع) که حدود ۵ سال طول کشید، به اتمام رسیده و برای ارزیابی ارسال شده است. ان شاء الله این کتاب در قالب طرح جامع تاریخ امامان شیعه و به طور یکپارچه به جامعه علمی کشور عرضه خواهد شد.

عضور هیئت علمی گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه درباره ویژگی‌های این کتاب خاطرنشان کرد: من در کتاب تاریح حیات امام حسن مجتبی(ع) سعی و تلاشم این بوده که تا آنجا که امکان دارد این اثر از جامعیت برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه مهمترین ویژگی این کتاب‌ها همین جامعیت آنها است توضیح داد: تا پیش از این وقتی کتابی درباره تاریخ ائمه نگارش پیدا می‌کرد مثلا به سیره اخلاقی یا سیره اجتماعی یا سیره علمی و اقتصادی ائمه کمتر توجه می‌شد، ولی در این کتابها قرار بر این بوده که یک از این سیره‌ها به طور مجزا و مفصل مورد توجه قرار بگیرد و کتاب از هر جهت جامعیت داشته باشد.

 حجت‌الاسلام هدایت‌پناه ادامه داد: از سوی دیگر تلاش کردم که تا جایی که ممکن بوده بحث‌ها مرتبط با سیره این حضرت، بویژه در جاهایی که موضوعات چالشی بوده است، به صورت اجتهادی مورد بحث و بررسی قرار گیرد. یعنی سعی‌ام بر این بود که نقد و بررسی‌ها و نظرات مختلف مطرح شوند و به طور نقادانه به موضوعات توجه گردد.

وی با بیان اینکه فکر می‌کنم حرفها و بحث‌های جدید و ناگفته‌ای در این کتاب موجود باشد، اظهار کرد: یکی از هدف‌های نگارش و تهیه این طرح جامع این بوده که کتابهای آن به عنوان متن درسی در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. طبق وعده این مجموعه به منبع درسی دانشگاهی و حوزوی تبدیل خواهد شد.

حجت‌السلام هدایت‌پناه گفت: کتاب تاریخ جامع زندگی امام حسن مجتبی(ع) نزدیک به ۴۰۰ صفحه است و پس از اتمام کار ارزیابی، اصلاحات و ویراستاری نهایی همه کتاب‌های طرح جامع تاریخ امامان شیعه به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر خواهد شد.

وی در پایان افزود: تا جایی که من خبر دارم عموم کتاب‌های این مجموعه به اتمام رسیده به جز سه اثر که مربوط به حیات شریف امام صادق(ع)، امام رضا(ع) و حضرت ولیعصر ارواحنا فداه است. این سه کتاب در حال تکمیل است و بعد از اتمام و انجام مراحل پایانی کار، به طور یک مجموعه به جامعه علمی کشور عرضه خواهد شد.