به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از روابط عمومی به‌نشر، سعید تشکری، دبیر سلسله نشست‌های عصرانه داستان نویسان رضوی با بیان اینکه در سال های اخیر ادبیات شفاهی در کشور بسیار رشد پیدا کرده است، اظهار کرد: این رشد نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان قابل مشاهده است.
این نویسنده برجسته کشور با بیان اینکه در این مسیر واقعیت این است که نویسندگان حرفه ای ما هنوز تعریف مشخصی از ادبیات شفاهی ندارند، افزود: لذا ضروری است به یک تعریف مشخص و کاربردی درباره ادبیات شفاهی برسیم و بعد تاثیر آن را در ادبیات داستانی ببینیم.
تشکری با طرح این پرسش که آیا می توانیم به عنوان یک سند از ادبیات شفاهی خروجی بگیریم، گفت: در حال حاضر با یک کنش روبرو هستیم که آثار ادبیات شفاهی ما ناشر دارند و باید اجازه ای صادر کنند تا بتوانیم از آنها خروجی بگیریم.
وی با اشاره به اینکه ادبیات شفاهی به عنوان سند مطرح هستند، تصریح کرد: در حال حاضر نویسندگان خوبی در این حوزه حضور دارند که این موفقیت را در کتابی همچون «شهربانو» به وضوح مشاهده می کنیم که با وجود اینکه در حوزه ادبیات شفاهی عنوان شده است اما من آن را اثر ادبی خالص می‌دانم و اگر سایر آثار بتوانند از چنین کتاب‌هایی پیروی کنند، آثار موفقی تولید خواهد شد.
تشکری به حضور ناشران موفقی که در حوزه ادبیات شفاهی در مشهد مشغول به کار هستند و در حوزه مفاهیم ارزشی فعالیت می کنند، اشاره کرد و نقش ناشر را در انتخاب موضوع بسیار مهم دانست و بیان داشت: در اثر «رویای بیداری» با یک قهرمان و نویسنده روبرو هستیم که به خوبی به آن پرداخته شده است، نشانه خوشبختی ماست که از کتاب های حوزه ادبیات شفاهی می توانیم یک کتابخانه تهیه نماییم.
این نویسنده ادبیات داستانی به محصولات تولیدی انتشارات «به‌نشر» و نشر «ستاره‌ها» که در طول چند ساله اخیر با بسیاری از ناشران نامی مشهد که در بخش خصوصی مشغول به کار هستند، رقابت می‌کنند، یادآور شد: این ناشران به خوبی توانسته اند در چنین عرصه ای به موفقیت برسند.
در ادامه رضا وحید، از نویسندگان خراسانی به تفاوت ادبیات شفاهی به ویژه در حوزه دفاع مقدس با ادبیات داستانی اشاره کرد و ادامه داد: هنگام نگارش رمان از قوه تخیل استفاده می‌کنیم در حالی که در حوزه ادبیات شفاهی این دست و دلبازی را نمی توانیم انجام دهیم و باید به تاریخ و اشخاص متعهد بمانیم.
وی درباره سختی های تولید اثر در حوزه ادبیات شفاهی به خصوص در بحث دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم یادآور شد: گاهی اوقات خانواده شهدا در بیان خاطرات زندگی و مصاحبه درباره این شهدای بزرگوار مقاومت می‌کنند زیرا بر این عقیده استوار هستند که شهدا برای رضای خداوند در این راه گام برداشتند، بر این اساس به سختی می‌توان این خاطرات را نگارش و در قالب کتاب به نسل‌های بعد منتقل کرد.
نسرین پرک، نویسنده کتاب «رویای بیداری» نیز با اشاره به نگارش این کتاب اظهار کرد: طی مصاحبه های متوالی با خانم زینب عارفی، همسر شهید مدافع حرم مصطفی عارفی و پیاده کردن این مصاحبه ها که به حدود ۳۰۰ برگ رسید، برای نگارش هر فصل از این اثر نظر همسر شهید را جویا می شدم و سپس به سراغ فصل بعدی می رفتم.

تاکید مقام معظم رهبری ثبت روایت و نشر خاطرات شهداست
زینب عارفی، همسر شهید مصطفی عارفی نیز بیان کرد: نوشتن کتاب از آنجا شکل گرفت که بعد از شهادت همسرم برای تسکین آلام خود سعی کردم مواردی را روی دفتری پیاده کنم و از آنجا که حضرت آقا در خصوص نگارش کتاب در ارتباط با بیان خاطرات شهدا تاکید داشتند تا این مفاهیم به عنوان الگوی ارزشی به نسل آینده نیز منتقل شود، من نیز شروع به نگارش اخلاق، روحیات شهید و بخش هایی از زندگی نامه این شهید بزرگوار کردم.
وی خاطرنشان کرد: بسیار دوست داشتم این نامه ها به دست ناشری برسد و این اثر به گونه ای نگارش شود که برای نوجوانان و جوانان مفید باشد و در طی این جریانات با نویسنده این اثر آشنا شدم و با توسل به شهید عارفی امیدوار بودم تا آنگونه که صحیح است این کتاب نگارش و منتشر شود.
در پایان محسن زاده؛ نماینده انتشارات ستاره ها به اهمیت سوژه و نویسنده در انتشار خاطرات شفاهی همسران شهدا اشاره کرد و گفت: نویسنده اثر در حوزه خاطرات شفاهی همان مصاحبه‌کننده کتاب است و خرسندیم که توانسته ایم داستان‌نویسان را به حوزه خاطرات شفاهی وارد کنیم، نویسندگان می توانند با قلم روان و جذاب خود بدون اینکه تحریفی از سخنان راوی داشته باشند، خوانش بهتری از خاطرات را برای مخاطب به ارمغان بیاورند.
علاقه‌مندان برای آگاهی از اخبار به‌نشر و مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوي می‌توانند به نشانی اینترنتی www.Behnashr.com یا فروشگاه‌های سطح شهر مشهد و نمايندگي‌های سراسر کشور مراجعه کنند؛ همچنین سامانه پیامکی به شماره ۳۰۰۰۳۲۰۹ یا کانال اطلاع‌رسانی به‌نشر از طریق پیامرسان‌های بله و ایتا به آدرس @behnashr نیز از دیگر راه‌های برقراری ارتباط با این انتشارات است.