به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، کتاب «گلستان انقلاب» حاصل بررسی‌ها و نقطه نظرات مستند و آمارهای واقعی کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف است که در برنامۀ «شنبه‌های انقلاب» در طول ۴۱ هفته از اردیبهشت تا بهمن سال جاری، ارائه شده است. این کتاب در سه فصل با عناوین و زیر مجموعه‌های ذیل تدوین گردیده است:

فصل اوّل: دستاوردهای انقلاب اسلامی

در این فصل دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های آزادی و حقوق بشر، استقلال و اقتدار بین‌المللی، حاکمیت ولایت فقیه، مشارکت عمومی، تعالی انسان، عدالت، استکبار ستیزی، وحدت مذاهب، ادیان و مذاهب، بسیج و جوانان، قانون‌گذاری و امنیت ارائه شده است.

فصل دوم: چهل سال توطئه و چهل سال مقاومت

در این فصل، اهم توطئه‌های دشمنان در محورهای مختلف بررسی شده است. توطئۀ تجزیه‌طلبان، توطئۀ تفرقه‌افکن مذهبی، توطئه‌های نظامی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، سیاسی، بین‌المللی، توطئه در حوزه‌های علم و فناوری، اندیشۀ اسلامی و ایدۀ حکومت در نظام اسلامی از جملۀ این توطئه‌ها است.

فصل سوم: پیشرفت‌های ایران در سایۀ انقلاب و نظام اسلامی

در این فصل بخشی از پیشرفت‌های ایران در چند حوزه بررسی شده است: قرآن، روحانیت و حوزه‌های علمیه، تعلیم و تربیت، آموزش عالی، علم و فناوری و نخبگان، مساجد و نماز، شعائر اسلامی و انقلابی، زنان و خانواده، شعر و ادبیات، کتاب و نشر، تئاتر و نمایش، هنرهای تجسمی، سرود و موسیقی، فیلم و سینما، صداوسیما، مطوعات و خبرگزاری‌ها، رفاه و سطح زندگی، ورزش، گردشگری و زیارت، اقتصاد، زیر ساخت‌های عمرانی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشاورزی و منابع طبیعی، صنعت، سلامت و بهداشت، اقتدار دفاعی، روستاها و عشایر.

در بخشی از مقدمۀ این کتاب انگیزۀ این بررسی‌ها در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چنین مطرح شده است:

«به فضل پروردگار هم دستاوردهاي انقلاب اسلامي و هم پيشرفت‌هاي ملت ايران در پرتو اين انقلاب بسيار درخشان و خيره‌کننده است؛ اما اين درخشش زماني بيشتر جلوه مي‌کند که بدانيم اين پيروزي‌ها تحت چه شرايط سختي حاصل شده است.

تمام توطئه‌هايي که طواغيت طول تاريخ عليه نهضت‌هاي مردمي و آزادي‌خواهان به  کارگرفته‌اند در ابعادي بسيار وسيع‌تر عليه انقلاب اسلامي به کارگرفته شد. در طول اين چهل سال قدرت‌هاي سلطه‌گر در هرچيز با يکديگر درگير بوده‌اند و در يک مسئله همۀ سلطه‌گران اتفاق‌ نظر داشته‌اند که آن هم چيزي جز نابودي انقلاب اسلامي نبوده است. اگر نظام سلطۀ جهاني هر انقلاب را با به‌کارگيري يک اهرم نظامي يا سياسي يا… به تسليم کشيده است عليه انقلاب اسلامي تمام مؤلفه‌ها و اهرم‌هاي قدرت به کارگرفته شده است.

مرور يک واقعيت به خوبي تفاوت حجم توطئه‌ها عليه انقلاب اسلامي را باساير انقلاب‌ها روشن مي‌کند. شيطان بزرگ، آمريکا، براي تأثيرگذاري فرهنگي و به شکست کشاندن انقلاب کمونيستي و فروپاشي اتحاد جماهير شوروي با استفاده از جنگ رواني تنها و تنها يک رسانۀ صوتي روسي زبان به نام “راديوآزادي” را به کارگرفت.

اما امروز ۸۰ کانال راديويي و ۱۹۵ شبکۀ تلويزيوني ماهواره‌اي به زبان فارسي و گويش‌هاي ايراني مشغول تهاجم به باورهاي ديني، ارزش‌هاي اخلاقي و تفرقه‌افکني قومي و مذهبي و ترويج فساد و فحشاء و تخريب سبک زندگي مردم ايران است.  به اين سبب در فصل دوم کتاب مروري بر توطئه‌ها و نقشه‌هاي شيطاني براي نابودسازي انقلاب و براندازي نظام اسلامي کرده‌ايم تا معلوم باشد اگر انقلاب و دستاوردهاي آن حفظ شده و اگر در سايۀ انقلاب اسلامي پيشرفت‌هاي خيره‌کننده‌اي نصيب مردم ايران شده است، اين پيروزي‌ها در شرايط متعارف و معمولي نبوده بلکه زير سخت‌ترين تهاجمات حاصل شده است.

اين سنگ‌اندازي‌ها در مواردي کارگر افتاده و مشکلاتي را براي ما ايجاد کرده است لکن در بسياري از موارد ملت مؤمن و انقلابي ايران بر موانع غلبه کرده و به پيشرفت‌هاي موردانتظار دست يافته است. دشمن که از شکل‌گيري يک نظام الگوي ضداستکباري الهام‌بخش براي ملت‌هاي جهان به‌شدت وحشت دارد، در مواردي که موفق نمي‌شود جلوي پيشرفت اين الگو را بگيرد، تمام قدرت رسانه‌اي و ترفندهاي رواني خود را براي انکار اين پيشرفت‌ها و جلوه کردن آن در افکار عمومي ملت‌ها به‌کار مي‌بندد؛ لذا شاهد شبهات فراوان و ترديدافکني‌هاي زياد نسبت به پيشرفت‌هاي ملت ايران و دستاوردهاي انقلاب اسلامي بوده و هستيم.»

مؤسسۀ فرهنگی هنری قدرولایت، این کتاب را در قطع وزیری با ۴۷۲ صفحه و قیمت ۳۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است.