به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری ایسنا، در این مراسم که سه‌شنبه، ۱۶ بهمن‌ماه در تالار وحدت برپا شد حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی راد – دبیر علمی جایزه کتاب سال – با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: انقلاب ایران، انقلاب قلم، کتاب، آگاهی و درایت است.

او سپس گزارشی از مراحل داوری جایزه «کتاب سال» داد و اظهار کرد: مجموعه آثار مکتوب ارسال‌شده به دبیرخانه جایزه ۵۰۲۸۰ عنوان کتاب بود که نسبت به سال ۹۵ افزونی داشت. ۱۳۰۶۸ کتاب به مرحله دوم و سپس ۲۷۲ عنوان کتاب به مرحله پایانی راه یافتند. هر کتاب توسط سه داور در این مرحله ارزیابی می‌شود تا امتیازات لازم را دریافت کند. در بخش خارجی نیز ۲۷۰۰ کتاب بررسی شدند که ۲۴۴ اثر به مرحله دوم و ۲۸ اثر به مرحله پایانی رسید. در این بخش ۱۰ برگزیده خواهیم داشت. در بخش داخلی نیز ۱۰ برگزیده و ۴۲ تقدیری داریم.

مهدوی‌راد همچنین بخشی از یادداشتی را که برای چهل‌سالگی انقلاب آماده کرده بود، برای حاضران خواند و گفت: نعمت انقلاب نعمت بزرگی است، نعمت آزادی و فرهیختگی. شناخت انقلاب و تعهد به آن امر مهمی است و خدا را شاکریم که این جریان سترگ پژوهشی یعنی کتاب در نظام مقدس بالیده است.

او در پایان از مقام معظم رهبری، حسن روحانی – رئیس‌جمهور -، سیدعباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – و محسن جوادی – معاون فرهنگی وزارت ارشاد – تشکر کرد.

در ادامه مراسم سیدعباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران خلاف انقلاب‌های دیگر جهان انقلاب گلوله نبود، بلکه انقلاب کلمه بود. این موضوع در سخنرانی‌ها، اعلامیه‌ها، سرودهای انقلابی و نوشته‌ها حضور پیدا کرده است.

او افزود: انقلاب اسلامی از این جهت متمایز و ممتاز بود که بعد از پیروزی نیز این وفاداری را حفظ کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اتفاقات قابل توجهی در این ۴۰ سال در حوزه کتاب و نشر افتاده است، گفت: قبل از انقلاب اسلامی و در سال‌های ۲۰ تا ۵۷ حدود ۵۰ هزار عنوان کتاب تولید شده بود و پس از انقلاب از سال ۵۷ تا ۹۶، ۱۲۳۰ هزار عنوان کتاب تولید شده است؛ این موضوع نشان‌دهنده این است که کتاب در حرکت و رشد بوده است. اگر بخواهیم مقایسه دیگری داشته باشیم، در دهه اول انقلاب ۳۵ هزار عنوان کتاب تولید شده است و در دهه چهارم انقلاب ۷۲۶ هزار عنوان کتاب تولید شده که نشان‌دهنده رشد تولید کتاب است.

او خاطرنشان کرد: اگر به جهش علمی کشورمان در چهار دهه گذشته نگاه بیندازیم اتفاقات قابل توجهی رخ داده است که بخشی از آن را مدیون مؤلفان و مترجمان هستیم، کسانی که با تولید کتاب فرصت علمی ایجاد کردند. در علوم عملی ۱۳۳ هزار عنوان کتاب تولید شده است. اگر بخواهیم مقایسه کنیم در دهه اول انقلاب حدود ۴ هزار عنوان کتاب در این زمینه تولید شده و در دهه چهارم این میزان به ۸۸ هزار عنوان کتاب رسیده است، این موضوع نشان‌دهنده این است که کشور ما از لحاظ علمی مسیر رو به رشد و توسعه را در پیش گرفته است. در حوزه‌های علوم انسانی و اسلامی نیز این مسیر را داشته‌ایم.

سیدعباس صالحی در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم یک نگاه آمایشی به کتاب داشته باشیم خواهیم دید در حوزه‌های مختلف نیز پیشرفت داشته‌ایم؛ مثلاً در حوزه جنسیت، زنان در حوزه تألیف پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و این موضوع سال به سال متفاوت است. در سال ۵۰، ۹۶ درصد از نویسندگان مرد و فقط ۴ درصد از نویسندگان زن بودند اما در دهه چهارم انقلاب ۷۱ درصد از نویسندگان را مردان و ۲۹ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. این فاصله بین زنان و مردان سال به سال نزدیک تر می‌شود و می‌توان گفت این شکاف جنسیتی که در تولید علم، فرهنگ، اخلاق و ارزش وجود داشته، کاسته می‌شود. در حوزه داستان نیز فاصله زنان و مردان بسیار کم شده و می‌توان گفت به فاصله برابر رسیده‌اند. همه این‌ها خبرهای خوبی در حوزه اندیشه، فکر و فرهنگ کشور محسوب می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهار کرد: البته در حوزه ناشران نیز شرایط قابل توجهی به وجود آمده است. ناشران فعال بر اساس رده‌بندی خانه کتاب ناشرانی هستند که در سال ۲۰ تا ۵۰ کتاب تولید کنند. در دهه اول انقلاب حدود ۱۷ ناشر این میزان تولید را داشتند اما در دهه چهارم این تعداد به ۶۰۰ ناشر رسیده است. همچنین ناشران حرفه‌ای ناشرانی هستند که بیش از ۵۰ عنوان کتاب تولید کنند. در دهه اول انقلاب ۵ ناشر حرفه‌ای وجود داشته اما حالا در دهه چهارم ۲۸۶ ناشر حرفه‌ای داریم که بیش از ۵۰ عنوان کتاب تولید می‌کنند.

در ادامه برگزیدگان جایزه کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی – رئیس‌جمهور -، سیدعباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – و حجت‌الاسلام محمدعلی مهدوی راد – دبیر علمی جایزه کتاب سال – معرفی و تقدیر شدند.

پایان‌بخش مراسم هم صحبت‌های رئیس‌جمهور بود. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی  با بیان این‌که انقلاب ما بی تردید یک انقلاب فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بود و از کتاب آغاز شد، اظهار کرد: نهضت اسلامی با اعلامیه مراجع بزرگ بویژه امام شروع شد. انقلاب اسلامی انقلاب کلام، نوشتار، فرهنگ و کتاب بود.

او ادامه داد: با نوار کاست امام از نجف تا پاریس به جنگ رسانه‌های قدرتمند شاه رفتیم. امام با یک سخنرانی، فرمان و دعوت همه ملت را به خیابان می‌کشید و مردم از رژیم تا دندان مسلح هیچ هراسی نداشتند؛ رژیمی که با ملت انقلابی از لحاظ قدرت مادی قابل مقایسه نبود. تمام قدرت‌های سیاسی دنیا پشت سر رژیم دیکتاتور بودند و ملت با دستی خالی اما روحی بلند و امیدواری در برابر همه قدرت‌ها ایستادند.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به این‌که آن‌چه ملت را پیروز کرد، پیروزی نور بر ظلمت بود، بیان کرد: کتاب می‌تواند ظلمتی را روشن و مسیری برای ما هموار کند. کتاب بازگو کردن اندیشه است و اندیشه را جاودان می‌کند. هر آن‌چه از تاریخ گذشته داریم تقریباً از کتاب است. آثار شعرا، نویسندگان و محققان ما در طول تاریخ از طریق کتاب به ما منتقل شده است. اگر کتاب نبود امکان اتصال ما به تمدن و فرهنگ هزاران سال پیش هم نبود.

او تصریح کرد: امروز در عصری هستیم که کتاب باید به سوالات ما در زمینه‌های مختلف پاسخ دهد. یک وقت کتابی می‌نویسیم که ارزشمند است اما به سوال امروز جامعه ما پاسخ نمی‌دهد. ما باید جلو شبهه‌ها را بگیریم. اگر همه قلم‌ها شکسته و زبان‌ها بریده شود، با اشاره هم شبهه و سوال به وجود می‌آید. با هیچ سانسور و فیلتری نمی‌توانیم جلو سوال و شبهه را بگیریم. باید سوال مردم پاسخ داده شود. دوران انسداد گذشته است و اگر نگذشته باشد، راه حل نیست. باید با عقل، دانش، کتاب، گفت‌وگو، نصیحت و دلسوزی به سوالات و شبهه‌ها پاسخ دهیم. با شعار و فریاد کار درست نمی‌شود.

روحانی همچنین با اشاره به این‌که با ملت‌ها، ادیان و امت‌های دیگر هم باید با بهترین زبان و قلم حرف بزنیم، افزود: با بیان احسن و زیباترین شیوه باید به سوال و شبهات پاسخ داده و جامعه گفت‌وگو بسازیم. همه با هم حرف بزنیم. با رقیب سخن بگوییم نه این‌که جنگ کنیم. ما اهل جدال احسن هستیم نه اهل نزاع. ۴۰ سال از انقلاب گذشته یعنی به دوران بلوغ رسیده‌ایم، ولی چرا این‌گونه با هم حرف می‌زنیم؟ اختلاف سلیقه اشکالی ندارد ولی با استدلال و برهان و دلیل با هم حرف بزنیم.

روحانی با اشاره به این‌که جامعه امروز به دانشمندان و صاحبان قلم بیش از دیروز نیازمند است، گفت: ما انقلاب را با کتاب و فرهنگ به پیروزی رساندیم پس حتماً با کتاب و فرهنگ می‌توانیم انقلاب را نگهداریم و راه دیگری هم نداریم. درست است که جنگ اقتصادی علیه ما به راه انداختند اما آن‌ها نهایتاً می‌خواهند به لحاظ فرهنگی ما را بشکنند. اگر شدیدترین تحریم‌ها یا بیشترین حملات نظامی انجام شود، ولی روحیه و انگیزه ما بماند آن‌ها حتماً شکست می‌خورند.

او ادامه داد: ما این را در هشت سال جنگ تحمیلی تجربه کردیم که دنیا نتوانست رزمندگان ما را در میدان جنگ شکست دهد. کسی به ما سلاح جنگی نمی‌داد و حتی شوروی که همسایه ما بود و ما با آن‌ها قرارداد داشتیم یک قطعه از سلاح پدافندی را به ما نمی‌داد که از مردم خودمان دفاع کنیم. در مقابل مدرن‌ترین سلاح‌ها را به صدام می‌دادند. اروپا، آمریکا، شوروی و ارتجاع عرب صدام را تجهیز می‌کردند ولی نتوانستند بر ملت ما پیروز شوند.

روحانی با بیان این‌که اصحاب قلم باید به نسل جوان بگویند که ما با ایمان، قدرت، وحدت و بدون امید به دیگران مقاومت کرده و پیروز شدیم، اظهار کرد: در زمان حصر اقتصادی ما بدون مشکل نیستیم. آمریکا می‌گوید به فرهنگ و مردم ایران قصد سوئی ندارد پس چرا مانع ایجاد کرد که چهار نفر از اندیشمندان به ایران بیایند و جایزه کتاب برتر را از ایران بگیرند؟ تحریم آمریکا در برابر علم، دانشمندان و قلم است. این چهار اندیشمند را تهدید کردند که اگر به ایران بروند دیگر ویزای ورود به آمریکا به آن‌ها نمی‌دهند. آمریکا با فرهنگ و تمدن مبارزه می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: آن‌ها با ملت‌های منطقه مبارزه کرده و با زبان سخیف و غیر دیپلماتیک می‌گویند در عراق می‌مانیم. چقدر خوب شد که آمریکایی‌ها حرف دلشان را گفتند. آن‌ها گفتند برای مبارزه با تروریسم در عراق نیستیم، بلکه می‌خواهیم مبارز ایران باشیم، این منطق شد؟ حضور آن‌ها در افغانستان هم برای همین است. شما که نیروی دریایی و هوایی دارید چرا خاک یک کشور را اشغال می‌کنید؟ چرا دروغ می‌گویید؟ شما می‌خواهید مراقب قدرت روسیه، چین و ایران باشید.

روحانی با بیان این‌که ما باید با کتاب و منطق جواب آن‌ها را بدهیم و انقلاب را با قلم و استدلال تضمین کنیم بیان کرد: جنگ اقتصادی هم زخمی دارد اما شما آمریکایی‌ها پیروز این راه نخواهید شد. زیرا ملت ایران برای آرمانش می‌ایستد. اگر می‌خواهید ایران را به ۴۰ سال قبل برگردانید، این ارتجاع امکان‌ناپذیر است. ما به دوره سلطه آمریکا به ایران برنمی‌گردیم. ما به روزی که آمریکا بر اقتصاد، فرهنگ، ارتش، صدا و سیما و گمرک حکومت می‌کرد برنمی‌گردیم. ملت ایران از شما اجازه نمی‌گیرد و در برابر شما سر فرود نمی‌آورد. آن دوران سپری شده است و ملت راه خود را ادامه می‌دهد.

او ادامه داد: همه آمارها هم به ما می‌گوید مسیر ما درست است. البته ممکن است اشتباه هم داشته باشیم اما راه‌مان درست بوده است. در آغاز انقلاب سهم زنان در میان نویسندگان چهار درصد و امروز سهم‌شان ۳۲ درصد یعنی هشت برابر شده است. این یعنی زنان ما پیشرفت کرده‌اند. این در حالی است که آن‌ها می‌گویند اسلام ضد حقوق زن است. پس چرا زنان در همه زمینه‌ها از جمله حضور در دانشگاه پیشرفت داشته‌اند؟

رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که ما از سختی‌ها عبور می‌کنیم، گفت: آن‌ها می‌خواستند ما چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را نبینیم و جشن نگیریم. شما فکر می‌کردید در تهران پایکوبی خواهید کرد و ملت را به زانو درمی‌آورید. ببینید این چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است و در این ایام صدها و هزاران پروژه کوچک و بزرگ در سراسر کشور افتتاح می‌شود. ما راه‌مان را ادامه می‌دهیم و در مسیر پیش رو حرکت می‌کنیم.

 

 

عناوین آثار برگزیده این جایزه به شرح زیر است:

الف) کلیات
کتابشناسی
تألیف
۱٫ کتابشناسی موضوعی ـ تاریخی: از چاپکرده و نوشته‌های ایرج افشار (منتشر شده در سال‌های ۱۳۹۵ـ۱۳۲۳)، تألیف میلاد عظیمی، تهران: مؤسسة خانة کتاب، ۳ ج، ۱۳۹۶٫

ب) فلسفه و روان‌شناسی
فلسفة غرب
تألیف
۲٫ گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی: صیرورت، دیالکتیک و ایده‌آلیسم، تألیف سیدحمید طالب‌زاده، تهران: هرمس، ۲۸۲ ص، ۱۳۹۶٫
ترجمه
۳٫ فضایل ذهن، تحقیقی در ماهیت فضیلت و مبانی اخلاقی معرفت، تألیف لیندا زگزبسکی، ترجمه امیرحسین خداپرست، تهران: کرگدن، ۴۹۴ ص، ۱۳۹۶٫

ج) علوم اجتماعی
علوم نظامی
تألیف
۴٫ روزشمار جنگ ایران و عراق: کتاب بیست‌وهشتم، نخستین عملیات بزرگ در شمال غرب «والفجر ۴»، تألیف علیرضا لطف‌اله‌زادگان، ایرج همتی، تهران: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۴۴۰ ص، ۱۳۹۶٫

د) زبان
زبان فارسی
تألیف
۵٫ فرهنگ بلوچی ـ فارسی، تألیف عبدالغفور جهاندیده، تهران: معین، ۲ ج، ۱۳۹۶٫

ﻫ) علوم کاربردی
علوم پزشکی
تألیف
۶٫ معاینات بالینی و روش گرفتن شرح‌ حال، تألیف باربارا بیتز، ترجمه زینب پاشا زانوس، نسیم همتی، مریم سلیمانی شکوه، زهرا شکری، زیرنظر: فرهاد شاهی، تهران: آرتین‌طب، نشر حیدری، ۱۲۲۸ ص، ۱۳۹۶٫
مهندسی عمران
تألیف
۷٫ اصول و مبانی طراحی سازه‌های فولادی، تألیف اباذر اصغری، تهران: دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک)، ۴ ج، ۱۳۹۶٫

و) هنر
معماری و شهرسازی
تألیف
۸٫ کاریز در ایران و شیوه‌های سنتی بهره‌گیری از آن، تألیف جواد صفی‌نژاد، تهران: پویه مهر اشراق، ۸۳۸ ص، ۱۳۹۶٫

ز) ادبیات
نثر معاصر
۹٫ ره ش، نوشتة رضا امیرخانی، تهران: افق، ۱۹۸ ص، ۱۳۹۶٫
شعر معاصر
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
۱۰٫ روح اندوهگین یک شاعر، سرودة سیدرضا محمدی، تهران: مؤسسة فرهنگی‌هنری شهرستان ادب، ۷۲ ص، ۱۳۹۶٫
۱۱٫ دومینو، سرودة ابوذر پاکروان، تهران: فصل پنجم، ۷۲ ص، ۱۳۹۶٫
ح) تاریخ و جغرافیا
تاریخ
تصحیح
۱۲٫ ملاحظات و محاکمات: دو لایحه در تحدید حدود ایران و عثمانی، تألیف میرزا محبعلی‌خان ناظم الملک مرندی یکانلو، تصحیح و پژوهش نصرالله صالحی، تهران: طهوری، ۲۸۲ ص، ۱۳۹۶٫
مستندنگاری
تألیف
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
۱۳٫ الف‌لام خمینی: زندگی‌نامة امام روح‌الله موسوی خمینی، تألیف هدایت‌الله بهبودی، تهران: مؤسسة مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، ۱۱۵۷ ص، ۱۳۹۶٫
۱۴٫ رکاب‌زنان در پی شمس: از تبریز تا قونیه، از قونیه تا دمشق، تألیف حسن کرمی قراملکی، تبریز: ستوده، ۶۶۰ ص، ۱۳۹۶٫

بخش سپاس
هیئت علمی سی‌وششمین دورة جایزة کتاب سال از مجموعة زیر به‌دلیل اینکه جامع‌ترین، دقیق‌ترین و مستندترین اثر در معرفی اندیشه، روش، جایگاه و مکانت دانشی، پژوهشی، سیاسی و رهبری امام موسی صدر به‌شمار می‌رود، تجلیل به عمل می‌آورد:
ـ گام به گام با امام: مجموعة گفتارها و مصاحبه‌ها و مقالات سیدموسی صدر، به‌اهتمام یعقوب ضاهر، ترجمة گروه مترجمان مؤسسة فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، زیرنظر: حورا صدر، تهران: مؤسسة فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، ۱۲ ج، ۱۳۹۶٫

بر اساس همین گزارش، دبیرخانه سی‌ و ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، آثار شایسته تقدیر این دوره را به شرح زیر اعلام کرد:

الف) کلیات
فرهنگ‌ها و دایره‌المعارف‌ها
۱٫ فرهنگ آثار ایرانی اسلامی، تألیف گروه مؤلفان، زیرنظر رضا سیدحسینی، احمد سمیعی‌گیلانی، سیدعلی آل‌داود، تهران: سروش، ۴ ج، ۱۳۹۶٫

نسخ خطی
۲٫ فهرست نسخه‌های خطی فارسی پاکستان (فهرست ۸۰۰۰ نسخه خطی کتابخانه‌های شخصی و دولتی): علوم قرآنی، حدیث، کلام، فقه و اعمال دینی، بیاض‌ها، چنددانشی، اخلاق، تألیف عارف نوشاهی، تهران: مرکز پژوهشی میراث مکتوب، ۴ ج، ۱۳۹۶٫

ب) فلسفه و روان‌شناسی
منطق
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
۳٫ المختصر الاوسط فی المنطق، تألیف ابوعلی حسین بن عبدالله ابن‌سینا، تصحیح سیدمحمود یوسف‌ثانی، تهران: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ۳۸۸ ص، ۱۳۹۶٫
۴٫ منطق در ایران سده ششم، تألیف ابن‌صلاح همدانی، مجدالدین جیلی، رشیدالدین وطواط، شرف‌الدین مسعودی، ابن‌غیلان بلخی و فخرالدین رازی، تصحیح غلامرضا دادخواه و اسدالله فلاحی، تهران: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ۵۱۶ ص، ۱۳۹۶٫

ج) دین
کلیات اسلام
۵٫ موسوعه
الامام محمد الحسین آل کاشف الغطاء، تألیف شیخ عبدالحلیم آل کاشف الغطاء، تصحیح گروه محققان، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۱۴ج، ۱۳۹۶٫
علوم قرآنی
۶٫ معارف القرآن، تألیف میرزامهدی اصفهانی، تصحیح مؤسسه معارف اهل بیت(ع)، قم: مؤسسه معارف اهل بیت(ع)، ۹ ج، ۱۳۹۶٫
فقه و اصول
۷٫ فقه قرائت: فقه ادا و فقه موسیقی ادا، تالیف محمدصادق یوسفی‌مقدم، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۵۰۸ ص، ۱۳۹۶٫
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک در بخش تصحیح انتخاب شدند:
۸٫ قبله‌شناسی یا قبله‌نمای جهان، تألیف حیدرقلی‌خان سردار کابلی، تصحیح مهدی سهرابی، قم: معروف، ۳۰۴ ص، ۱۳۹۶٫
۹٫ غایه التعدیل فی معرفه الاوزان و المکاییل، تألیف حیدرقلی‌خان سردار کابلی، تصحیح محمود لطیفی، قم: معروف، ۵۹۲ ص، ۱۳۹۶٫

کلام
۱۰٫ جستارهایی در مدرسه کلامی کوفه، تألیف جمعی از نویسندگان، زیرنظر: محمدتقی سبحانی، قم: دارالحدیث، ۵۷۶ ص، ۱۳۹۶٫

عرفان
۱۱٫ فتح مفتاح الغیب (شرح مفتاح الغیب صدرالدین‌ محمد قونوی)، تألیف محمد بن‌ قطب‌الدین ازنیقی، تصحیح اسماعیل جابری، تهران: مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ۸۹۲ ص، ۱۳۹۶٫

د) علوم اجتماعی
فرهنگ عامه
۱۲٫ بازمانده‌هایی از فرهنگ دوران جاهلی در تمدن اسلامی، تألیف ادوارد وستر مارک، ترجمه علی بلوکباشی، تهران: فرهنگ جاوید، ۴۸۰ ص، ۱۳۹۶٫

مدیریت
۱۳٫ مبانی نظری تحقیق در عملیات، تألیف محمدرضا مهرگان و مهناز حسین‌زاده، تهران: نشر کتاب دانشگاهی، ۴۹۶ ص، ۱۳۹۶٫

علوم نظامی
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
۱۴٫ نظم جهانی: تأملی در ویژگی ملت‌ها و جریان تاریخ، تألیف هنری کسینجر، ترجمة محمدتقی حسینی، تهران: علمی و فرهنگی، ۴۶۲ ص، ۱۳۹۶٫
۱۵٫ بررسی‌های جدید امنیت، تألیف پیتر برجس، ترجمه علیرضا طیب، تهران: امیرکبیر، ۵۰۴ ص، ۱۳۹۶٫

ﻫ) زبان
زبان فارسی
۱۶٫ فرهنگ موضوعی فارسی: راه‌نمای واژه‌یابی، تألیف بهروز صفرزاده، تهران: نشر نو، ۲۰۴۲ ص، ۱۳۹۶٫
زبان‌های باستانی و گویش‌های محلی
۱۷٫ دوازده متن باستانی، تألیف بیژن غیبی، تهران: بنیاد موقوفات افشار و سخن، ۳۸۴ ص، ۱۳۹۶٫
و) علوم خالص

کلیات و تاریخ علم
۱۸٫ مواجهه با داروین: نخستین برخوردها با نظریة تکامل در شرق مسیحی و اسلامی، تألیف عادل زیادات، ترجمة امیرمحمد گمینی، تهران: کرگدن، ۲۹۲ ص، ۱۳۹۶٫

زمین‌شناسی
۱۹٫ محیط‌های رسوبی، تألیف عبدالحسین امینی، تهران: دانشگاه تهران، مؤسسة چاپ و انتشارات، ۴۷۶ ص، ۱۳۹۶٫

زیست‌شناسی
۲۰٫ مهره‌داران: کالبدشناسی مقایسه‌ای، عملکرد، تکامل، تألیف کنت وی کاردونگ، ترجمة منصور علی آبادیان و زین‌العابدین محمدی، مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد، ۸۹۴ ص، ۱۳۹۶٫
ز) علوم کاربردی

علوم پزشکی
۲۱٫ ایمونولوژی سلولی و مولکولی ابوالعباس ۲۰۱۸، تألیف ابوک عباس، اندرو اچ لیچمن، سیوپیلای، ترجمة ماهرو میراحمدیان، سمیرا رجائی و همکاران، تهران: آرتین‌طب، ۸۰۴ ص، ۱۳۹۶٫
۲۲٫ درسنامة جامع درمان‌شناسی، ۲ ج، تألیف خیراله غلامی، مجتبی مجتهدزاده و همکاران، تهران: آبادیس طب، ۲ ج، ۱۳۹۶٫

دامپزشکی
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
۲۳٫ بیماری‌های متابولیک، تألیف تقی تقی‌پوربازرگانی، ناصر علیدادی، تهران: دانشگاه تهران، مؤسسة چاپ و انتشارات، ۲۹۶ ص، ۱۳۹۶٫
۲۴٫ بیماری‌های قارچی در دامپزشکی، تألیف حجت‌اله شکری، عقیل شریف‌زاده، تهران: دانشگاه تهران مؤسسة چاپ و انتشارات، ۲۸۴ ص، ۱۳۹۶٫

مهندسی مواد و معدن
۲۵٫ شبیه‌سازی فرآیندهای ریخته‌گری، تألیف احمد بهمنی، امیر باغانی، محمدحسین میرباقری، پرویزدوامی، تهران: دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ۳۴۸ ص، ۱۳۹۶٫

مهندسی شیمی
۲۶٫ مهندسی پسماندهای جامد، تألیف ویلیام ای. وارل پی. آرن وسیلیند، ترجمة جلال شایگان و همکاران، تهران: دانشگاه صنعتی شریف، ۵۱۰ ص، ۱۳۹۶٫

مهندسی صنایع
۲۷٫ برنامه‌ریزی خطی مدلسازی و روش‌های حل، تألیف کوروش عشقی، فرید فرنیا، تهران: دانشگاه صنعتی شریف، ۶۰۰ ص، ۱۳۹۶٫

مهندسی کشاورزی
۲۸٫ علم و فناوری بسته‌بندی فرآوردهای غذایی، تألیف دونگ سون لی، کیت ال. یام، لوچانو پیتر جووانی، ترجمه سیدمحمدعلی ابراهیم‌زاده موسوی و مریم حقیقی، تهران: دانشگاه تهران مؤسسة چاپ و انتشارات، ۸۸۰ ص، ۱۳۹۶٫

ح) هنر
هنرهای تجسمی
۲۹٫ خوشنویسی اسلامی، تألیف شیلا بلر، ترجمه ولی‌الله کاووسی، تهران: مؤسسة تألیف ترجمه و نشر آثار هنری متن ـ فرهنگستان هنر، ۷۶۴ ص، ۱۳۹۶٫

ط) ادبیات
نقد ادبی
۳۰٫ بلاغت ساختارهای نحوی در تاریخ بیهقی، لیلا سیدقاسم، تهران: هرمس، ۳۹۲ ص، ۱۳۹۶٫
تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات انگلیسی، تألیف حسن جوادی، تهران: سازمان سمت و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ۶۰۸ ص، ۱۳۹۶٫
۳۱٫ نظریه‌ای در باب اقتباس، تألیف لیندا هاچن، ترجمة مهسا خداکرمی، تهران: مرکز، ۲۹۶ ص، ۱۳۹۶٫
۳۲٫ بوطیقا و سیاست در شاهنامه، تألیف محمود امیدسالار، ترجمة فرهاد اصلانی، معصومه پورتقی، تهران: انتشارات دکتر محمود افشار؛ انتشارات سخن،
۳۳۲ ص، ۱۳۹۶٫

نثر معاصر
۳۳٫ زخم شیر، نوشتة صمد طاهری، تهران: نیماژ، ۱۶۸ ص، ۱۳۹۶٫

ی) تاریخ و جغرافیا
تاریخ
۳۴٫ فاطمیان از خشونت تا رواداری، تألیف نگار ذیلابی، تهران: علمی و فرهنگی، ۱۸۰ ص، ۱۳۹۶٫
۳۵٫ ارنست نولته، سیمای یک تاریخ‌اندیش، تألیف زیگفرید گرلیش، ترجمه مهدی تدینی، تهران: ثالث، ۴۶۶ ص، ۱۳۹۶٫
۳۶٫ تاریخ اجتماعی ـ فکری شیعه اثناعشری در هند، تألیف اطهر عباس رضوی، ترجمة عبدالحسین بینش، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ۲ ج، ۱۵۴۴ ص، ۱۳۹۶٫

جغرافیا
۳۷٫ روش تحقیق برای اوقات فراغت و گردشگری راهنمای عملی، تألیف آنتونی جیمز ویل، ترجمه احمد پوراحمد و علی حسینی، تهران: دانشگاه تهران مؤسسة چاپ و انتشارات، ۵۱۲ ص، ۱۳۹۶٫
ک) کودک و نوجوان

شعر نوجوان
۳۸٫ احتیاط کنید! پرنده‌ها پای سفرة صبحانه‌اند، سرودة حسین تولایی، تصویرگر: خائفی‌اشکذری نوشین، تهران: علمی و فرهنگی، ۵۲ ص، ۱۳۹۶٫
۳۹٫ خداحافظی در خیابان پاییز، سرودة مریم اسلامی، تصویرگر: محجوب فهیمه، تهران: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۴۴ ص، ۱۳۹۶٫

کلیات (علوم انسانی و هنر)
۴۰٫ تصویرگری در ادبیات دینی کودکان و نوجوانان، تألیف جمال‌الدین اکرمی، تهران: علمی و فرهنگی، ۱۴۸ ص، ۱۳۹۶٫

داستان ترجمه
۴۱٫ باهوش، تألیف کیم اسلیتر، ترجمه مژگان کلهر، تهران: افق، ۲۳۸ ص، ۱۳۹۶٫

علوم و فنون
۴۲٫ آشنایی با مهارت‌های زندگی برای نوجوانان، تألیف پرتو سیف‌اللهی، تهران: کلام، ۲۰۸ ص، ۱۳۹۶٫
۴۳٫ چگونه از بدنم مراقبت و نگهداری کنم؟ تالیف ولری شیفر و…، ترجمه مهناز جعفری، تهران: مهرسا، ۹۶ ص، ۱۳۹۶٫

همچنین بر اساس این گزارش، دبیرخانه بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال، اسامی آثار برگزیده این دوره را به شرح زیر اعلام کرد:

۱٫ ساخت مهر‌ه‌های لاجوردی در شهر سوخته؛‌ تفسیر صنایع دستی در جامعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی شهریِ هزاره‌ی سوم پیش از میلاد از انتشارات موسسۀ ایتالیاییِ خاور میانه و خاور دور؛ تالیف الساندرا لازاری؛ مسیمو ویداله از کشور ایتالیا

۲٫ هنرهای هندسه تزئینی: رساله‌ای اجمالی به فارسی درباره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تداخل اشکال متشابه یا متوافق از انتشارات بریل ، اثر گلرو نجیب‌اوغلو از کشور ترکیه

۳٫ تصوّف: تاریخ جدید عرفان اسلامی از انتشارات دانشگاه پرینستون تالیف الکساندر کنیش، با ملیت روسیه و از کشور آمریکا

۴٫ سحر حلال: زندگی و رسائل صاحب بن عَبّاد (م. ۳۸۵/۹۹۵) از انتشارات بریل اثر موریس پومرنتس.

۵٫ هنر ایرانی: گردآوری هنرهای ایران در سده‌ی نوزدهم برای موزه‌ی ویکتوریا و آلبرت از انتشارات موزه‌ی ویکتوریا و آلبرت لندن اثر مایا کری از کشور ایرلند

۶٫ مکانی در میانه‌ی دو مکان: مفهوم قرآنی عالم برزخ از انتشارات گرگیاس اثر جورج آرتشر

۷٫ آموزه‌های شیعی، کلام معتزلی: شریف مرتضی و ساماندهیِ گفتمان امامیه، حسین علی عبدالساتر، انتشارات دانشگاه ادینبرو

۸٫ عرفای اندلس: ابن بَرَّجان و تفکر اسلامی در سده‌ی دوازدهم میلادی، یوسف کیزویت، انتشارات دانشگاه کمبریج

۹٫ اغذیه در طب اسلامی: تصحیح،ترجمه و شرح کتاب الأغذیه و الأشربه، اثر نجیب‌الدین سمرقندی از انتشارات بریل اثر یولیانا مولر از کشور آلمان.

در این مراسم همچنین به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به پاس سال ها مجاهدت فرهنگی و تلاش در عرصه علم و فرهنگ از آیت الله ابراهیم امینی از علمای کشور تجلیل شد.