به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری،‌ میثم نیلی با اشاره به مکتب مستقل هنری گفت: عنوان مکتب مستقل هنری برای انقلاب شاید در نگاه اول بزرگ به نظر برسد، اما به راحتی نمی‌توان درباره وجود یا عدم وجود آن حکم کلی داد. چرا که وضعیت، خط سیر و حتی ظرفیت هنرهای گوناگون با یکدیگر متفاوت است، چه در جریان پیروزی انقلاب و چه در زمان جنگ و دوره‌های مختلف تا به امروز اتفاقات قابل توجهی در هنرهایی مثل گرافیک، شعر، سینما، کاریکاتور افتاده است.

 

نیلی ادامه داد: در حوزه کتاب نگاهی به فهرست کتاب‌های پرفروش سال‌های اخیر نشان می‌دهد آثار نویسندگان جبهه انقلاب اسلامی علاوه بر این که سطح کیفی و فنی بالایی دارند، همواره جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده اند و انتشار ترجمه این کتاب‌ها در کشورهای دیگر در حال تبدیل به یک جریان است، یا مثلا در هنر کاریکاتور برگزاری دو سالانه بین المللی کاریکاتور تهران و مسابقات متعدد کاریکاتور با موضوعات هم‌سو با انقلاب اسلامی نظیر هولوکاست، فلسطین، صلح و مبارزه با تروریسم، مورد توجه کاریکاتوریست‌های برجسته جهان قرار گرفته، نتیجه مجاهدت هنرمندان انقلابی این عرصه و از دستاوردهای هنر انقلاب اسلامی است.

 

وی افزود: با این اوصاف در تمام این چهل سال هنرهای مختلف توانسته‌اند در خدمت انقلاب و آرمان‌های آن باشند و جلوه‌های آن در هنر افراد متعهد به انقلاب متجلی شود. بهترین نشانه برای زنده و زاینده بودن هنر انقلاب، رشد و درخشش نسل جوان هنرمندان انقلابی است. هنرمندانی که در عین جلب مخاطب از میان مردم توانسته‌اند در محافل حرفه‌ای هم صاحب نام و اعتبار باشند. با توجه به نزدیکی بیشتر بنده به حوزه کتاب و نشر این تجلی را به خوبی در نویسندگان و شاعران می‌بینم و این بسیار امیدوار کننده است.

 

نیلی درمورد شاخصه‌های هنر انقلاب اسلامی عنوان کرد: بهترین تعریف را حضرت امام خمینی(ره) در متنی که به منشور هنر انقلاب مشهور است ارائه داده اند. این متن کوتاه در سال ۶۷ و پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در پیامی خطاب به هنرمندان و خانواده شهدا نوشته شده، اما همچنان تازه و قابل ارجاع است «باید، به تناسب عظمت و زیبایى انقلاب اسلامى، همیشه مشام جان زیبا پسندِ طالبانِ جمال حق را معطر کند.»، در ادامه به قرآن تکیه می‌کند و می‌گوید: «تنها هنرى مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدى(ص)، اسلام ائمه هدی(ع)، اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم ‏آور محرومیت ها باشد. هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه دارى مدرن و کمونیسم خون ‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگى، اسلام مرفهین بى ‏درد، و در یک کلمه اسلام امریکایى باشد». اساس هنر انقلاب در تقابل با سیاهی ها است و اگر این چند جمله حضرت امام را ملاک قرار دهیم باید بگویم با تمام توفیق‌ها با نقطه مطلوب فاصله داریم و شاید در گام دوم انقلاب بتوانیم به آن دست پیدا کنیم.

 

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی با اشاره به برگزاری جشنواره‌هایی مانند هفته هنر انقلاب و اینکه چه تاثیری در ترویج و معرفی هنر انقلاب بین مردم و هنرمندان دارد توضیح داد: هفته هنر انقلاب که در سال‌های اخیر به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی پا گرفته اتفاق مهمی است، زیرا مناسبت شهادت سید مرتضی آوینی را از برگزاری چند مراسم یادبود و سخنرانی، به یک رویداد هنری و دیده شدن آثار هنرمندان و تقدیر از چهره‌های هنرمند انقلابی ارتقا داده است. جایزه هنر انقلاب اسلامی به خاطر حساسیت و اهمیت بالایی که دارد و اینکه نمایندگی هنر انقلاب را دارد وسعت نگاه و حساسیت بالایی می‌طلبد که خوشبختانه در نامزدها و برگزیدگان دوره های گذشته به چشم می‌خورد.

 

وی درباره ویژگی‌های چهره سال هنر انقلاب اسلامی گفت: در انتخاب چهره سال هنر انقلاب اسلامی تنها نباید دوره کوتاه یک سال گذشته مد نظر قرار گیرد. هرچند هنرمندی که انتخاب می‌شود باید طی این یک‌سال در اوج باشد و اثر هنر او بیشتر به چشم آمده باشد. چیزی شبیه تفاوت شهاب سنگ و ستاره است. شهاب سنگ با وجود زیبایی عمر گذرایی دارد اما نوردهی ستاره پیوسته است، ماندگاری بالایی دارد و از دورترین فاصله ها به چشم می‌آید. حتی گاهی ستاره‌ای در دوردست‌ها خاموش شده اما هنوز نور آن را در آسمان می‌بینیم. وظیفه هنرمند نورافشانی است و هنرمند انقلاب باید مانند ستاره باشد.

 

نیلی درباره مشکلات و چالش‌هایی در تولیدات هنر انقلاب بر سر راه هنرمندان وجود دارد گفت: شاید بزرگترین مشکل تولید در هنر انقلاب اسلامی مسئله اقتصادی آن است. ما هنوز در حوزه اقتصاد فرهنگ ضعف داریم و نتوانسته‌ایم بازار محصولات هنری را در بسیاری از رشته‌ها درست تعریف و ایجاد کنیم. در نظام عرضه و توزیع هنوز مشکلات بسیاری هست و محصولات هنری در سبد مصرفی بسیاری از خانواده‌های ایرانی قرار نگرفته است. در تازه‌ترین نظر سنجی رسمی صورت گرفته مشخص شده تنها ۲۲ درصد از مردم طی یکسال گذشته به سینما رفته اند یا ۳۰ درصد مردم هرگز به سینما نرفته اند. این هم دلیل اقتصادی دارد، هم زیرساختی و هم کیفیت آثار سینمایی. یا اینکه بر اساس همان آمار بیش از ۸۰ درصد مردم ما نه به تئاتر می روند و نه به کنسرت نشانگر ارزش فعلی آن نزد مردم است.

 

وی ادامه داد: از سوی دیگر در حوزه‌ای مثل کتاب یک بحران بزرگ مثل مسئله کاغذ به عنوان مواد اولیه بسیاری از ناشران و به تبع آن نویسندگان را با بحران مواجه کرده است. همان‌طور که اکنون شاهد عدم تولید کتاب و افزایش قیمت چند برابری آن هستیم و این مسئله اثر مستقیم خود را بر تولید و تولید کننده اصلی محتوا و اثر هنری می‌گذارد.

 

نیلی با اشاره به راهکارهایی برای مردمی شدن هنر عنوان کرد: مردمی شدن هنر مستلزم مردمی شدن هنرمند است. هنرمند هر چقدر به مردمش نزدیک‌تر باشد اثری که تولید می‌کند هم به نیازها و علایق آن‌ها نزدیک‌تر است و با استقبال بیشتری مواجه می‌شود. مردمی شدن هنرمند یک رابطه دو سویه است یعنی در میان مردم بودن و بدون واسطه با آنها زندگی کردن و مراوده داشتن. این رابطه مستقیم با تواضع دارد.

 

وی افزود: هنرمند باید خودش را از مردم بداند نه اینکه بخواهد فقط از دریچه صفحه اینستاگرام یا حساب کاربری با مردم در ارتباط باشد یا خدای ناکرده خود را بالاتر از آن‌ها بداند. این طور است که هنرمند زبان مردم می شود و علاوه بر روایت مشکلات و سختی‌ها، از زندگی، شادی و امید آن‌ها هم می‌گوید. حضرت امام(ره) در جایی از همان پیام که عرض کردم در نسبت هنرمند و مردم می‌گوید: «هنرمندان ما تنها زمانى مى ‌توانند بى‏ دغدغه کوله بار مسئولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردمشان بدون اتکا به غیر، تنها و تنها در چهارچوب مکتبشان، به حیات جاویدان رسیده ‏اند».

 

جشن هفته هنر انقلاب به مناسبت سالروز شهادت شهید مرتضی آوینی در تاریخ ۲۰ فروردین‌ آغاز شده و در طول یک هفته ضمن مرور مهم‌ترین رویدادهای مرتبط با هنر انقلاب و هنرمندان انقلابی و معرفی چهره سال هنر انقلاب، با نمایش فیلم‌ها، اجرای تئاترها، برگزاری کنسرت و نمایشگاه‌های تجسمی و… تا تاریخ ۲۶ فروردین ادامه می‌یابد.