به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، نغمه مستشار نظامی دبیر جشنواره شعر گوهرشاد اظهار داشت: دومین دوره مسابقه شعر حماسه گوهرشاد با همکاری مؤسسه فرهنگی پارسی‌زبانان و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی(راه) برگزار می‌شود.

وی در توضیح بیشتر خاطر نشان کرد: اولین دوره این مسابقه در سال ۹۵ برگزار شد که استقبال خوبی در نخستین دوره صورت گرفت و اشعار بسیاری به دبیرخانه واصل شد، این اشعار در کتابی با نام «حماسه گوهرشاد» به انتخاب علیرضا قزوه منتشر و در نمایشگاه کتاب امسال رونمایی شد.

این شاعر با بیان اینکه در دوره گذشته رضا اسماعیلی، امیری اسفندقه، انصاری نژاد، بیابانکی، سعیدی‌راد، رجبعلی زاده کاشانی، علی داوودی، عباس خوش عمل، خدابخش صفادل، محدثی خراسانی، رضا نیکوکار، فریبا یوسفی، عبدالحمید ضیایی و سعدآبادی از شاعرانی بودند که اشعارشان در کتاب درج شده است ابراز داشت: با همکاری اساتید ارزشمند، این مسئله (گوهرشاد) که به گفته رهبر انقلاب مظلوم واقع شده بود مورد توجه قرار گرفت و کتاب ارزشمندی گردآوری و منتشر شد، به گونه ای که تا به حال در تاریخ ادبی کشورمان این میزان شعر برای گوهرشاد سروده نشده بود و پس از گذشت ۸۱ سال از این حماسه برای نخستین بار چنین کتابی منتشر شد.

مستشار نظامی ضمن اشاره به استقبال در دوره نخست و تصمیم مجدد دبیرخانه برای استمرار دوره‌های آتی این جشنواره خاطر نشان کرد: جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی(راه) همان‌گونه که از نخستین دوره حامی جشنواره بود، برای دوره دوم نیز همکار ما خواهد بود، یکی از اشعار برگزیده دوره گذشته شعر محمدحسین ملکیان بود که در نیمه ماه مبارک رمضان سال ۹۷ در محضر رهبر انقلاب قرائت شد و مورد تحسین معظم له قرار گرفت؛ حتی ایشان فرمودند: «خوب است به واقعه گوهرشاد پرداخته شود چرا که تاکنون مظلوم واقع شده است»، امیدواریم با پرداختن به این جشنواره دیوان‌های خوبی با محوریت گوهرشاد منتشر شود.

فراخوان دومین دوره مسابقه شعر حماسه گوهرشاد منتشر شده است از این رو شرکت کنندگان در انتخاب قالب برای سرودن شعر «کلاسیک، ترانه و سرود، نو (سپید و نیمایی)» آزاد هستند، هرشرکت کننده می تواند تا پنج اثر برای شرکت در رقابت ارسال کند.

موضوعات کنگره:
حماسه قیام گوهرشاد
مسجد گوهرشاد
عفاف و حجاب

شرکت در این فراخوان برای کلیه گروه های سنی و مقاطع تحصیلی آزاد است. مشخصات شاعر شامل نام و نام خانوادگی؛ شهر و استان؛ شماره ملی؛ شماره تلفن در ذیل هر اثر درج شود.

به تعداد ده نفر از کسانی که بالاترین امتیاز را کسب کنند لوح تقدیر و هدیه نقدی به مبلغ یک میلیون تومان تقدیم و آثار رسیده در کتابی مستقل چاپ و منتشر خواهند شد.

مهلت ارسال آثار تا ۳۰ تیرماه ۱۳۹۸ است، شاعران می‌توانند آثار خود را از طریق سایت شاعران پارسی زبان www.irafta.com ارسال کنند.