به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، بحران کاغذ در سال‌های گذشته در ایران مشکلات بسیاری را برای صنایع درگیر آن از جمله چاپ و نشر ایجاد کرده است‌، در دو سال اخیر با افزایش نرخ ارز دولت کاغذ را جزو کالاهای اساسی قرار داد و تلاش کرد تا مشکلات این حوزه را مرتفع کند. اگرچه تمرکز دولت روی واردات کاغذ چاپ و نشر و روزنامه توانست مشکلات را به صورت موقت مرتفع کند،‌ اما نباید از نظر دور داشت که راه‌حل اصلی این درد،‌ تولید داخلی است. در داخل کشور هم توانایی تولید بخشی از کاغذ روزنامه و کاغذ چاپ و تحریر وجود دارد.اخیراً‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رفع نیاز به کاغذ مطبوعات مذاکراتی را با بزرگترین تولیدکننده کاغذ مطبوعات در سال‌های اخیر آغاز کرده است،‌ تولیدکننده‌ای که دو سالی است خط تولیدش متوقف شده است.

سید‌محمدرضا دربندی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های دولتی، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به این موضوع  گفت: معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ماه گذشته جلسه‌ای با مدیریت جدید شرکت چوب و کاغذ مازندران برگزار کرد، تا برای رفع موانع تولید کاغذ مطبوعات در داخل کشور مذاکره کند،‌ البته سال گذشته نیز با مدیریت پیشین این مجموعه جلسه‌ای داشتیم که به نتیجه نرسید.

وی ادامه داد: در این جلسه مطرح شد که شرکت چوب و کاغذ مازندران برای تولید کاغذ مورد نیاز مطبوعات دو مشکل اصلی دارند؛ نخست ارز لازم برای  واردات خمیر کاغذ و دوم جمع‌آوری چوب‌های درختان شکسته در جنگل‌های ایران که وزارت جهاد کشاوزی این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد.

دربندی تصریح کرد:‌ از آنجایی که ما این جلسه را برگزار  کرده بودیم تا مشکلات شناسایی و در صورت امکان برطرف شود،‌ مشکل نخست که همان واردات خمیر روزنامه است‌، برطرف شد. برای مشکل دوم نیز قرار شد تا نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنویسند تا با پیگیری این وزارت این موضوع نیز به نحو احسن حل شود. به محض اینکه اطلاعات را در اختیارمان قرار دهد‌، ما اقدام خواهیم کرد.