به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، در چند ماه گذشته یکی از انتقاداتی که واردکنندگان و فروشندگان کاغذ نسبت به واردات کاغذ دولتی مطرح کرده‌اند‌، بحث فروش کاغذهای دولتی توسط ناشران است،‌ موضوعی که تاکنون اثبات یا رد نشده است. شاید بتوان مهمترین نقص سیستم توزیع کاغذ دولتی را نبود حلقه نظارت دانست،‌ نظارتی که در نبود آن هزاران تن کاغذ به سرنوشتی نامعلوم دچار شده‌اند،‌ اما اخیراً‌ و پس از تشکیل کارگروه کاغذ چاپ و نشر در معاونت مطبوعاتی قرار شده است،‌ نظارت در چاپخانه‌ها و با شمارش شمارگکان چاپ شده کتاب‌های بهره‌مند از کاغذ دولتی انجام شود. اقدامی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عهده‌دارش شده است.

هومان حسن‌پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم،‌ درباره زمان آغاز فعالیت کارگروه نظارت گفت: هنوز کاغذهایی که زیر نظر کارگروه کاغذ معاونت فرهنگی وارد شده و اخیراً‌ توزیع شده به مرحله انتشار کتاب نرسیده است. کارشناسان ما تازه از ۱۲ روز دیگر وارد مرحله شمارش می‌شوند.

وی ادامه داد:‌ باید صبر کنیم تا کاغذها تحویل ناشران و بعد از آن کتاب‌ها چاپ شود تا بتوان آمار مصرف کاغذ را به دست آورد. بحث نظارت در کارگروه به لحاظ ساختاری و سیاست‌گذاری آغاز شده است اما هنوز وارد فاز اجرایی نشده‌ایم.

حسن‌پور در پاسخ به اینکه انتقاداتی از ناشران بابت فروش حواله‌های کاغذ در بازار آزاد وجود دارد،‌ آیا اتحادیه این موارد را بررسی کرده است؟ گفت:‌ ما هم این موضوع را که ناشران کاغذها را می‌فروشند،‌ شنیده‌ایم،‌ اما حقیقت این است که بسیاری‌ از حواله‌ها بنام ناشران خورده و به دستشان نرسیده است،‌ البته پس از تشکیل کارگروه در معاونت فرهنگی تلاش زیادی شد تا در تخصیص وسواس به خرج دهیم و کاغذ به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.

وی ادامه داد:‌ چندصدهزارتن کاغذ در بازار توزیع شده است،‌ بسیاری از واردکننده‌ها کاغذهایی را به‌نام کاغذ دولتی اما به‌کام خود وارد کرده‌اند‌. من کسی را محکوم نمی‌کنم‌، این را هم نمی‌گویم که هیچ ناشری ممکن نیست کاغذی در بازار فروخته باشد،‌ اما اینکه ناشران همه کاغذها را فروخته باشند، صحت ندارد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران افزود:‌ گاهی مواردی پیش می‌آید که باید انصاف به خرج داد. برای نمونه ناشری برای چاپ کتابش نیاز به کاغذ داشته‌، کاغذ دولتی هم نبوده است‌، پس از بازار بندی ۵۰۰ هزار تومان تهیه می‌کند‌، زمانی که کاغذ دولتی می‌گیرد‌، حواله را می‌فروشد آن هم با قیمت پایین‌تری از قیمت بازار،‌ خوب این ناشر واقعاً کاغذ را صرف نشر نکرده است؟ به دنبال سود بوده؟

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با اجرایی شدن نظارت بر مصرف کاغذ دولتی بتوان تهیه و توزیع کاغذ را به نحوی ساماندهی کرد که به دست مصرف‌کننده واقعی برسد.