به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، حادثه هفتم تیر سال ۱۳۶۰ و به شهادت رسیدن همزمان ۷۲ تن از یاران انقلاب حادثه‌ای نیست که از سپهر انقلاب و تاریخ آن پاک شود. این حادثه با توجه به عظمت و ابعاد متعددی که در آن وجود دارد تا کنون تأثیرات عمیقی در گام نخست حرکت انقلاب و ملت انقلابی ایران داشته است. از این رو یادآوری این حادثه عظیم و بیان ابعاد و تأثیرات آن همواره مورد توجه امامین انقلاب و به خصوص حضرت امام خامنه‌ای«حفظه‌الله» بوده است. توجهاتی که در یک رویکرد کلان در جهت احیاء و زنده نگه داشتن این حادثه در سطح جامعه بوده و در پی بهره‌مند سازی انقلاب از آثار و برکات آن در طلیعه گام دوم انقلاب است.

از این رو  مرور بیانات امامین انقلاب در خصوص این حادثه، سبب شناخت ابعاد و آثار آن شده و می‌تواند دست‌مایه معرفی هر چه بیشتر این حادثه و شهدای آن گردد. این مجموعه با گردآوری تمام پیام ها و بیانات حضرت امام خمینی; و  فرمایشات امام خامنه ای«حفظه‌الله»  در خصوص شهدای هفتم تیر و ماجرای ترور ناجوانمردانه و وحشیانه آنان، سعی نموده است این مهم را محقق سازد.
در این اثر تلاش شده است زمینه بهره‌گیری‌های متنوع صاحبان اندیشه، فعالان فرهنگی و عموم علاقه‌مندان به شهدای گرانقدر حادثه هفتم تیر، به خصوص شهید آیت الله بهشتی فراهم شود. لذا این اثر از قسمت‌های متنوعی به شرح ذیل برخوردار است:

درآمد : مرور مختصر حادثه هفتم تیر

معرفی اجمالی حزب جمهوری اسلامی و فاجعه انفجار دفتر مرکزی آن در هفتم تیر سال ۱۳۶۰ و وقایع پس از آن.

فصل نخست : پیام ها و بیانات امام خمینی; پیرامون شهید بهشتی و حادثه هفتم تیر

ارائه پیام‌های بنیانگزار کبیر انقلاب اسلامی ایران در پی حادثه هفتم تیر و بیانات روشنگرانه ایشان در خصوص این حادثه و شهدای والامقام آن.

فصل دوم : بیانات مقام معظم رهبری«حفظه‌الله» در سه بخش

بخش نخست : مرور سریع بیانات : چکیده‌ای کوتاه، جامع و کاربردی از بیانات بیست ساله‌ی امام خامنه‌ای«حفظه‌الله»  پیرامون حادثه هفتم تیر و مباحث مرتبط با آن به عنوان نمایی کلی از فرمایشات ایشان در این خصوص. در این قسمت به  ابعاد حادثه، مسببان و عاملان حادثه، جایگاه شهدا، و ضرورت زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره این حادثه تاریخی اشاره شده است.

بخش دوم : مشروح بیانات مقام معظم رهبری«حفظه‌الله» : مجموع بیانات مقام معظم رهبری«حفظه‌الله»  در خصوص این حادثه و شهدای گرانقدر آن که در دیدار با خانواده‌های شهدا، مسئولین قوه قضائیه و اقشار مختلف مردم ایراد شده است. دسته‌بندی و چینش مطالب در این بخش بر اساس تاریخ و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۵ است.

بخش سوم : جملههای شاخص ( روشنای راه ) : گلچینی از جمله های ناب و کوتاه از سخنان مقام معظم رهبری«حفظه‌الله» که هر کدام به تنهایی می‌تواند ابعاد و جایگاه ویژه حادثه هفتم تیر را بازنمایی کند و گامی در راستای زنده نگه‌داشتن این حادثه باشد. جملات این بخش می‌تواند دست مایه تولیدات هنری و رسانه ای قرار گرفته و در قالب پوستر، بنر و مانند این نام و یاد این حادثه و شهدای والامقام آن را زنده نگه دارد.

کتاب «کربلای تاریخ ساز انقلاب اسلامی»  در قطع رقعی و ۱۸۴ صفحه و  به کوشش جواد شفیعیان حیدری، توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.