به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی واضحی، مدیر یکی از شرکت‌های واردکننده کاغذ، با اشاره به بخشنامه جدید وزارت صمت مبنی بر اعمال دوباره سقف واردات برای کاغذ گفت: نزدیک به یک‌ماه است که با اجرای قانون رتبه‌بندی شرکت‌ها در وزارت صمت سقف واردات برای واردات کاغذ نیز اجرایی شده است.

وی ادامه داد: رتبه‌بندی کیفی شرکت‌ها اتفاق مثبتی است که با هدف حذف کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای و اقتصاد غیر شفاف اجرایی شده و آیتم‌هایی نظیر سابقه واردات، مالیات و بیمه پرداختی، رفع تعهدهای انجام شده و … در رتبه هر شرکت مؤثر است و کارت‌های بازرگانی بدون رتبه امکان فعالیت در واردات کالا را نخواهند داشت. به نظر می‌رسد این ساز و کار در بلندمدت اثرات خوبی در جلوگیری از بسیاری از مشکلات و مفاسد پیرامون واردات کالا داشته باشد.

واضحی افزود: البته یکی از ضعف‌های اجرایی شدن این ساز و کار در شرایط کنونی کشور، اعمال سقف‌های سال گذشته حتی برای شرکت‌های معتبر است. در این راستا هر شرکتی به میزانی که سال گذشته اقدام به واردات کاغذ کرده است،‌ می‌تواند کاغذ وارد کند. این اقدام در روند واردات برخی اقلام کاغذ مانع ایجاد کرده و در برخی موارد مثل کاغذ گلاسه باعث افزایش قیمت‌ها در بازار شده است؛ زیرا وقتی برخی کارت‌های بازرگانی از چرخه خارج می‌شوند عرضه کاهش می‌یابد و اگر قرار باشد مابقی شرکت‌ها با سقف سال گذشته کالا وارد کنند، طبیعتاً تعادل عرضه و تقاضا به هم خورده و شاهد افزایش کاذب قیمت خواهیم بود.

وی گفت:‌ ما نیز در شرکت راهکار برگ بهشت با این سیاست در بحث واردات کاغذ بالکی با ارز نیمایی دچار مشکلاتی شده‌ایم،‌ بنابراین با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت نامه‌نگاری‌هایی انجام شده که مشکل سقف واردات برای کاغذ بالکی حل شود.

واضحی تصریح کرد:‌ البته کاغذ تحریر از این سیاست مستثنی است و سقفی برای واردات ندارد، اما انواع دیگر کاغذ و مقوا مشمول این قانون هستند.