به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، به نقل از خبرگزاری فارس، دومین دورۀ پویش ملی کتاب‌قهرمان با محوریت کتاب خواندنی «آب هرگز نمی‌میرد» چندی است که آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، «آب هرگز نمی‌میرد» خاطرات جانباز میرزامحمد سلگی از فرماندهان لشکر ۳۲ انصارالحسین که با قلم حمید حسام به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در سال ۱۳۹۳ توانست جایزه نخست جشنواره جلال آل احمد را از آن خود کند.

اما نکته‌ای که برخی خوانندگان این روزهای از آن گلایه دارند موضوع کاهش صفحات این کتاب است که در بدو انتشار ۷۴۲ صفحه بود اما این روزها به ۳۸۴ صفحه تقلیل یافته است.

این موضوع و گلایه مخاطبان موجب شد گفت‌گویی با «مهدی فاطمی» معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صورت گیرد تا چند و چون این کاهش را جویا شویم.

فاطمی در توضیح این موضوع ابراز داشت: پس از اینکه پویش ملی کتاب قهرمان با محوریت «آب هرگز نمی‌میرد» آغاز شد ۴۰ هزار نسخه چاپ شد از این رو اکنون چاپ۸۴ کتاب در بازار موجود است.

وی ادامه داد: اما نکته ای که درباره کاهش صفحات کتاب مطرح شده درست است اما این مسئله دلایل خود را دارد، اول اینکه فونت کتاب و قطع آن تغییر کرده است، مسئله دیگر اینکه هر اثری پس از چاپ چهارم ویرایش می‌شود، این کتاب هم توسط مولف ویرایش شد و برخی قسمتها خلاصه شدند.

فاطمی اضافه کرد: با توجه به قیمت‌ این روزهای کاغذ انتشارات تصمیم گرفت به استقبال علاقه‌مندان از کتاب پاسخ دهد و «آب هرگز نمی‌میرد» را بدون تغییر عرضه کند. از این رو تغییرات ویرایشی و قطع کتاب موجب شد تعداد صفحات آن کاهش یابد.

کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» حکایت مردان مرد گردان ابالفضل(ع) به قلم حمید حسام است که تقریظ رهبر انقلاب بر آن نیز منتشر شده است.

متن تقریظ بدین شرح است؛ 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعتهای خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:

درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم

هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون میتوانم یافتن سوی درون من هم …

در میان کتابهای خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند.

کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.