به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، اصول اعتقادات پایه و اساس هر دین و مذهبی است؛ چنان‌که استواری هر مذهبی را می‌توان از کیفیت اصول اعتقادی آن دریافت. شریعت و طریقت مذهب نیز وابستگی تام و تمام به اصول اعتقادی آن دارد. در این میان وظیفه عالمان دینی از همه سنگین‌تر است. از یک‌سو باید اصول اعتقاد را نسل به نسل منتقل کنند و از سوی دیگر، این انتقال بدون کم‌وکاست و دور از گزند اندیشه شبهه‌پردازان و شکاکان باشد.

علمای شیعه نیز در طول دوران حیات هزاروچندساله خود، درباره این مسئله حساسیت فراوانی به خرج داده‌اند. ده‌ها و صدها رساله اعتقادی که در طی این دوران هزارساله نوشته‌شده است، گواهی است بر تلاش مجاهدانه و مؤمنانه عالمان شیعی در حراست و پاسداری از اصول اعتقادی شیعیان.

دراین‌بین، حجت الاسلام و المسلمین مهدی انصاری قمی و آقای سیدحسن بنی‌طبا، با تصحیح و ترجمه چهار رساله اعتقادی بزرگ از چهار عالم طراز اول شیعی که در طول این بازه زمانی طولانی، جایگاهی بس رفیع پیداکرده‌اند، قدم دیگری در آشنا کردن نسل امروز با اصول اعتقادی خود برداشته است.

رساله «اعتقادات»، مجموع چهار رساله اعتقادی از شیخ صدوق، شیخ مفید، مرحوم مقدس اردبیلی و علامه مجلسی است؛ چهار روحانی شیعه در فواصل زمانی گوناگون.

انصاری قمی  و سیدحسن بنی‌طبا ضمن تصحیح این متون، به ترجمه آن پرداخته‌اند. علاوه بر آن با هر رساله، فهرست‌بندی‌شده و به‌صورت مجزا زیرعنوان‌های آن نیز آمده است.

رساله «اعتقادات» با طرح جلد زیبای خود، در قطع رقعی بزرگ، با دو کیفیت جلد شومیز ۵۵۰۰۰تومان و جلد گالینگور ۶۳۰۰۰ تومان به همت نشر کتابستان معرفت روی پیش‌خوان کتاب‌فروشی‌ها آمده است.